Ziraat Bankası İskonto ve İştira Kredisi


İskonto ve İştira Nedir?

Bu yazımızda sizlere Ziraat Bankası İskonto ve İştira Kredisi hakkında bilgi vereceğiz. Konumuza geçmeden önce iskonto ve iştiranın ne anlama geldiğini açıklamak yararlı olacaktır. İskonto, bir bedelin ödenmesi esnasında yapılan indirime denmektedir. Bankacılık sektöründe ise vadesi gelmemiş bir senedin vadesine kadar olan kısmın faizi düşürüldükten sonra kalanın ödenmesi ile gerçekleştirilmiş kredi türüdür. Belirtilen işlemde yer alan kesinti iskonto olarak geçmektedir, kullanılan kredi ise iskonto kredisi adıyla belirtilir. Ticari anlamda satış iskontosu olarak geçmektedir ve peşin alınan ya da belirli koşullara uyulduğu takdirde mal bedelinden yapılan indirim kastedilmektedir.

İştira ise sözlük anlamı olarak satın alma anlamına gelmektedir. Bankacılıktaysa dahil bulunan senetlerin satın alınmak suretiyle kırılmasını ifade eder. Yani senedin vadesine kadar olan faiz ve gider vergisi düşülerek bedelinin ödenmesi durumuna iskonto borçlusu, farklı bir şehirde olan senetlerin banka tarafından satın alınması işlemine de iştira denmektedir.

İskonto ve İştira Genel Bilgiler ve Özellikleri

İskonto ve iştira kredisi, işletmenizin nakit ihtiyacının kolay bir şekilde karşılanması adına Ziraat Bankası tarafından sunulan bir kredi türüdür. Bu sayede senet portföyü Banka tarafından üstlenilir ve müşteriye uygun faiz oranları ile geri ödeme kolaylığı sağlanır. Ziraat Bankası İskonto ve İştira Kredisi özellikleri de aşağıdaki gibidir:

  • İştiranın ıskontodan farkı iştira işlemlerinde senet borçlusunun iskonto işlemini gerçekleştiren şubenin olduğu il sınırları dışında bulunmasıdır.
  • İskonto – iştira edilecek olan senedin vadesi/çekin keşide tarihi ile sınırlı olup vade ve keşide tarihine en fazla 180 gün (6 ay) kalan senet ya da çekler iskonto veya iştira edilecek şekilde kabul edilir.

Ziraat Bankası İskonto ve İştira Kredisi ile ilgili olarak detaylı bilgi alabilmek için size en yakın Ziraat Bankası şubesine uğrayabilirsiniz.

Benzer içerikler:  Enpara.Com EFT Saatleri

Bir önceki yazımız olan Hangi evler için konut kredisi alınabilir? başlıklı makalemizde borç para verenler, borç para verilir ve en kolay kredi veren banka hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*