Yatırım Teşvik Belgesi Nedir, Nasıl Alınır?

yatirim tesvik belgesi
yatirim tesvik belgesi

Yatırım Teşvik Belgesi

Yatırım teşvik sistemi, Ülke içinde yapılacak olan yatırımlar için belirli bazı avantajları sağlayan bir mekanizmadır. Muafiyetler, çeşitli indirimler ve birçok avantajı bulunur. Yatırımda bulunmadan önce yatırım teşvik belgesi alarak yatırımcılar, maliyetlerini en aza indirmeye çalışırlar. Yatırım teşvik belgesi ile bir makineyi ithal edip bu makinenin gümrük vergilerini ödememek, yatırım için bankadan kredi çekip düşük oranlarda faiz ödemek gibi çeşitli avantajlar sağlanır. Her firma her yatırım kolaylıklarından faydalanamaz. Bazı şartlar ve koşullar vardır. Yatırım teşvik belgesi ile doğrudan finans desteği sağlanmamaktadır. Çeşitli avantajlar, indirimler, muafiyetler ve istisnalar ile yardım alınır. Daha öncesinden yapılmış hali hazırdaki yatırımlar için ya da mevcut istihdam için yatırım teşvik belgesinin faydalarından yararlanılamaz. Mevcut olan tesislere ek yatırım yapılması ve bu yatırım için gerekli olan yatırım teşvik belgesi alınması durumunda yatırım teşviklerinden faydalanmak mümkün. Yatırım teşvik belgesi nasıl alınır? Sorusu yatırımcıların merak ettiği konular arasındadır.

Yatırım Teşvik Belgesi Başvurusu

Yatırım teşvik belgesi alarak işletmelerin birçok avantaj sağlaması mümkün. Yatırım teşvik belgesi için en az 3 yıllık bir yatırım olması şartı ile ekonomi bakanlığına müracaat edilerek alınır. İstenilen evraklar ve dilekçe yolu ile başvuru yapılır. Borcun bulunmadığına dair belgeler, şirket temsilcilerinin imzasının bulunduğu dilekçe, noter onaylı imza sirküleri, müracaat ücretinin ödendiğine dair makbuz ve diğer belgeler ile ekonomi bakanlığına başvuruda bulunulur.

Yatırım Teşvik Belgesini Kimler Alabilir?

Yatırım teşvik belgesini almak için gerekli koşulları sağlayan kişi, kurum veya kuruluşlar belgeye sahip olabilirler. Yatırım teşvik belgesini alabilen kişi ya da kuruluşlar; adi ortaklıklar, gerçek kişiler, sermaye şirketleri, iş ortaklıkları, kooperatifler, kamu kurum ve kuruluşları, dernekler ve vakıflar, kamu kuruluşu niteliği taşıyan meslek kuruluşları ve ülke dışındaki yabancı firmaların Türkiye’deki şubeleri yatırım teşvik belgesi alarak çeşitli avantajlardan yararlanabilirler.

Yatırım Teşvik Bölgeleri Nerelerdir?

Yatırım teşvik organizasyonunda bölge ayrımı söz konusudur. Toplam 6 adet yatırım teşvik bölgesi bulunmaktadır. Her bölge farklı miktarlarda yatırım teşviklerinden yararlanabilmektedir. İstanbul’da yapılacak bir yatırım ile Ardahan’da yapılacak olan yatırım üzerinden faydalanılacak yatırım teşvikleri aynı değildir. Farklı bölgelerde farklı teşvikler söz konusudur. Gelişmiş bölgelerde yatırım yapmak, gelişmemiş ya da az gelişmiş bölgelerde yatırım yapmaktan daha avantajlıdır.

Teşvik Belgesi Hangi Yatırımlar İçin Alınabilir?

Yatırım teşvik belgesi kapsamında toplamda 4 temel teşvik koşulu bulunmaktadır. Bunlar; Genel teşvik uygulamaları, bölgesel teşvik uygulamaları, stratejik olarak yapılan yatırımlar ve büyük ölçekli yatırımlar olarak sıralanabilir. Yapmak istediğiniz yatırım, en çok avantajı hangi teşvik uygulaması ile sağlıyorsa o kapsamda teşvik uygulamasından yararlanabilirsiniz. Yapacağınız yatırım, hem bölgesel teşvik uygulamaları hem de genel teşvik uygulamaları kapsamına dâhil oluyorsa, bu durumda tercih size bırakılır.

Bir önceki yazımız olan En Kolay Kredi ve Kredi Kartı Veren Bankalar (Gelir Belgesiz) başlıklı makalemizde anında kredi kartı veren bankalar, en kolay kredi kartı veren bankalar ve hızlı kredi kartı veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer içerikler:  Banka Kredi Notum Düşük Ne Yapmalıyım?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*