Teorik ya da İçsel (Olması Gereken) Değer Hakkında Bilgiler

teorik yada icsel deger

Değer Yatırımı Hakkında

Değer Yatırımı, teorik açıdan Benjamin Graham tarafından oluşturulmuş finansal yatırım felsefesini ifade etmektedir. Finansal piyasalar hakkında oluşturulan en değerli teorilerden birisidir. Diğer bir ifadeyle, doğruluğu defalarca test edilmiş ve onaylanmış bir teori.

Teorik değer yatırımı: Hisse senedi yatırımı yapmadan önce ilgilenilen şirketin içsel değerini hesaplamayı gerektirir. Sonra da borsadaki söz konusu şirketin hisse senedi fiyatına bakılması gerekir. Eğer hesapladığınız hisse senedinin daha altında bir güncel fiyatla karşılaştıysanız zaman kaybetmeden hemen o senedin alınması gerekir. Eğer tam tersine bir durum varsa, hisseden uzak durmak doğru bir adım olacaktır.

İçsel Değer Hakkında

Teorik değer ve içsel değer kavramları özellikle yatırım alanında devamlı bir arayışta olanlar için önem kazanan bir konudur. Atılan adımların sağlam olması adına teorik açıdan bilgi ve pratikte de firmanın ya da hisse senedinin içsel değerinin bilinmesi ve buna göre hareket edilmesi gerekir. Bir örnekle, bir şirketin tüm varlıkları 150000TL ise ve borçları da 50000TL ise, 100000tl şirketin net varlık değeri olur. Bu şirketin hisseleri toplam 15000 adet olduğu varsayılırsa, hisse başı net varlık değerinin borsadaki satışı önemli olan kritik noktayı oluşturur. Yani yapılan basit işlemden sonra bu oran borsada daha düşükse satın alınabilir, ama daha yüksekse de uzak durulması gerekir. Firmanın teorik ve içsel değer durumu borsadaki hisse senedi fiyatlarının normale göre daha düşükten satılması ve alıcı taraf için kar sağlaması olarak ifade edilebilir.

Benzer içerikler:  Aile İçi Bütçe Yönetimi Nasıl Yapılmalıdır?

İçsel Değerin Diğer Ölçüleri

İçsel değerin tek ölçüsü hisse senedi değildir. Bundan başka faktörler de etkilidir.

  • Uzun vadede şirketin kar oranı

  • Söz konusu sektörün geleceği

  • Ekonomik gelişmelerin sektör üzerindeki etkisi,

  • Şirketin geçmiş karı etkili olan diğer faktörlerdir.

Bir önceki yazımız olan En Kolay Kredi ve Kredi Kartı Veren Bankalar (Gelir Belgesiz) başlıklı makalemizde anında kredi kartı veren bankalar, en kolay kredi kartı veren bankalar ve hızlı kredi kartı veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*