Senet Karşılığı Kredi Nasıl Alınır?

Kredi Alma İşlemleri

Bankalar tarafından sunulan kredilerin temini için bazı şartlar aranabilmektedir. Bunlardan senet karşılığı kredi nasıl alınır konusu da insanların merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Bankalar müşterilerine kredi vereceği zaman geri ödemenin sorunsuz olmasını isterler. Bundan dolayı ödemelerde sorun yaşanması halinde bankalar kendilerini garantiye alabilmek için ev ya da araba gibi malları ipotek altına alma ya da senet karşılığı kredi verme yolunu seçmektedirler. Konumuza geçmeden önce senet ne demektir bu konuya açıklık getirmek yararlı olacaktır.

Senet, hukuk açısından bakıldığında bir olayın delili olacak şekilde bir kişi ya da kurum tarafından imzalanan ya da inkar edilemez biçimde onaylanmış ve imzalayanın aleyhine delil oluşturan yazılı belgeyi ifade eder. Senet genel olarak bir borçlanma ya da mülkiyet ilişkisine dayalı hissedarlık kabulü biçimde olur. Halk arasında ise yaygın olarak bono yani borç senedi yerine kullanılan vadeli alacak terimi olarak açıklanabilir. Borç senetleri iktisadi durumu itibariyle kredi için bir vasıta olabilmektedir. Aynı zamanda ödeme, teminat ve ispat gibi durumlar için de kullanılabilir. Bu kadar bilgiden sonra senet karşılığı kredi nasıl alınır sorusunun cevabına geçebiliriz.

Senet Karşılığı Kredi Alma

Yukarıda açıklanan bilgiler doğrultusunda bankaların müşterilerine kredi verirken geri ödemeyi teminat altına almak istediklerini açıkladık. Aynı şekilde senedin de hukuken ispat ve teminat durumları olmasından dolayı bankalardan kredi çekerken senet karşılığı kredi alma işlemleri gerçekleştiren bankalar mevcuttur. Özellikle kurumsal krediler için sıkça rastlanan bu durum için kredi alınmak istenen banka ile görüşmek gerekecektir.

Senet karşılığı kredi nasıl alınır konusunda ilk olarak kredi almak istediğiniz bankayı belirleyip kredi detaylarını görüşmek için ilgili şube müşteri temsilcisiyle irtibata geçerek senet karşılığı kredi alma talebinizi iletmeniz gerekecektir. Banka sizden senet portföyünüz karşılığında henüz vadesi gelmemiş olan ve gerçek ticari işlemlerden doğan kambiyo senetlerinin de ilgili bankaya temlik edilmesi sonucunda işlemler gerçekleştirilebilir. Ayrıca senet karşılığı spot kredi kullanabilme işlemi yapan bankalar da mevcuttur. Bunun için yapmanız gereken kredi almak istediğiniz banka ile irtibata geçerek senet karşılığı kredi alma isteğinizi ileterek ilgili işlemleri başlatabilirsiniz.

Benzer içerikler:  Ekonometri Nedir?

Bir önceki yazımız olan En Kolay Kredi ve Kredi Kartı Veren Bankalar (Gelir Belgesiz) başlıklı makalemizde anında kredi kartı veren bankalar, en kolay kredi kartı veren bankalar ve hızlı kredi kartı veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*