Refinansman Kredi Nedir?


Refinansman Kredi

Bu yazımızın konusu Refinansman  kredi olacaktır. Peki refinansman kredi nedir? Refinansman kredi, daha önceden kullanılan bir kredinin daha avantajlı faiz oranların sahip başka bir banka kredisi kullanılmak suretiyle kapatılması durumunu ifade eder. Refinanman ile birlikte müşteriler önceden kredi kullanmış oldukları bankanın kredi oranlarından daha düşük kredi oranlarına sahip bir bankaya borç transferi yaparak avantajlı duruma geçmiş olacaklardır. Bu durumun bir farklı şekli de şudur, kullanılan kredi yine aynı bankanın farklı bir avantajlı oranları ile kapatılabiliyorsa bu işlem de aynı isimle belirtilir ve bu durumda yeniden yapılandırma olarak ifade edilir. Daha açık bir ifade ile kullanılan bir kredi, o günün koşullarına göre avantajlı ve en uygun kredi olarak ilgi çekse de zaman içerisinde değişen piyasa değerleri sebebiyle daha uygun kredi imkanları ortaya çıkabilecektir. İşte bu da bizi refinansman krediye götürür, yani refinansman kredi nedir sorusunun cevabına.

Refinansman İle Kredide Ne Gibi Değişiklikler Olur?

Refinansman kredi ile kredi faiz oranı, kredi vadesi, konut finansmanı sözleşmesinde yer alan faiz çeşidi, konut finansmanı kuruluşu, aynı ev teminat gösterilmek suretiyle birden fazla konut kredisi alınmış ise bunların tek konut kredisi ile birleştirilebilmesi ve konut finansmanı sözleşmesinde belirtilmiş olan para birimi refinansman kullanılarak değiştirilebilmektedir.

Refinansman Olmadan Faizde İndirime Gidilebilir mi?

Günümüzde kullanılan kredilerin hiç birinde faiz indirimine gidilmesi söz konusu değildir. Kredi kullanımı esnasında banka ile müşteri arasında imzalanan sözleşmeye her iki tarafça uyulması gerekmektedir. Bundan dolayı kredi kullanılırken bankaya belli bir vade belirlenerek aylık belirlenen tutarların ödenmesi taahhüt edilmiştir. Dolayısıyla faiz oranını düşürebilmek için gereken tek yöntem refinansman kredi kullanmak olacaktır. Tüm bu nedenlerden ötürü mevcut kredinin daha iyi şartlar sağlayan farklı bir bankaya müracaatı sağlanarak yeniden yapılandırılması en mantıklı çözüm olacaktır. Görüldüğü üzere refinansman  kredi nedir sorusunun yanıtı oldukça basittir ve çoğu müşteri için kredi ödemelerinin yeniden yapılandırılması için yeni fırsatlar sunmaktadır. Bu konuda yapılması gereken şey kredi ödemeleri esnasında refinansman konusunda en uygun bankayı araştırmak olacaktır.

Benzer içerikler:  Senet Karşılığı Kredi Nasıl Alınır?

Bir önceki yazımız olan En Kolay Kredi ve Kredi Kartı Veren Bankalar (Gelir Belgesiz) başlıklı makalemizde anında kredi kartı veren bankalar, en kolay kredi kartı veren bankalar ve hızlı kredi kartı veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*