2018 Rapor Parası Nasıl Alınır?

SGK Rapor Parası Sorgulama

Rapor Parası Nedir? Nasıl Alınır?

Rapor parası, çalışanların sağlık sorunlarından ötürü raporlu olup çalışamadığı dönemlerin karşılığında Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan aldığı paradır. Rapor parası sayesinde çalışanın raporlu olarak geçirdiği süre zarfında mağdur olmaması, gelir kaybı yaşamaması sağlanır. Sigortalının meslek hastalığına yakalanması, iş yerinde kaza geçirmesi, gebelik, hastalık gibi durumlarda SGK’nın belirlediği doktorların verdiği heyet raporlarıyla belirlenen dinlenme süresi boyunca sigortalıya rapor parası ödenmektedir. Başka bir deyişle, rapor parası geçici iş görmezlik ücretidir. Peki bu rapor parası nasıl alınır, onu size açıklayalım.

Rapor Parası Türleri Nelerdir?

Sosyal Sigortalar ve GSS Kanunu kapsamında yapılmış olan düzenlemeyle belirlenmiş 3 farklı iş göremezlik ücreti ödeneği bulunmaktadır.

  • Sigortalı çalışan, işi ile ilgili bir meslek hastalığına tutulmuş ya da çalıştığı iş yerinde kaza geçirmişse SGK rapor parası alma hakkı elde eder.
  • Sigortalı çalışan, hastalık nedeni ile rapor almışsa, raporda yazan tarihten önce 3 ay SGK primi ödenmiş olması koşuluyla rapor parası alma hakkı elde eder.
  • Kadın sigortalı çalışanın doğum yapması halinde, doğumdan önce 2 ay ve doğumdan sonra 2 ay olmak üzere 4 aylık bir süre zarfında doğum parası, rapor parası alma hakkı vardır. Şayet çoğul gebelik söz konusuysa doğumdan önceki süre 2,5 ay olmaktadır. Söz konusu çalışan kadınların bu ödenekten faydalanabilmeleri için yine son 3 ay prim ödenmesi koşulu bulunmaktadır.

SGK Rapor Parası Alma

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun verdiği rapor parası, istirahat parası, iş görmezlik ücreti olarak da anılmaktadır. Bu ödenekten faydalanabilmek için kişinin üç ve üzerinde almış olduğu iş görmez raporunu bağlı olduğu kuruma iletmesi gerekmektedir. Rapor ne kadar çabuk iletilirse, sisteme geçişi o kadar çabuk olur. Kişinin çalıştığı kurum bu raporu SGK’ya iletmek ile yükümlüdür ve yapılan bildirimin ardından Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanın hakkı olan ödemeyi yapar.

Benzer içerikler:  Ziraat Bankası Günlük Para Çekme Limiti

Rapor Parası Ne Zaman Yatar?

Sigortalı çalışanın çalıştığı kuruma vermiş olduğu raporu SGK’ya iletir ve işlemler başlatılmış olur. Peki rapor parası kaç günde yatar? Rapor parasının kişinin hesabına yatması maksimum 15 gün sonunda gerçekleşir.

SGK Rapor Parası Nereden Alınır?

Rapor parası alınan rapor ile ilgili evrakların SGK’ya ulaşmasından sonra yapılan incelemeler neticesinde süreç sonuçlandırılır. İncelemeden sonra rapor parası ödemesini kurum, Ziraat Bankası’na ya da PTT şubelerine yatırır. Rapor alım tarihinin ilk 2 günü hariç diğer günler için kişi iş görmezlik ücreti alır. Yatarak tedavilerde kişi günlük gelirinin % 50’sini, ayakta tedavilerdeyse gelirinin 2/3’ünü alır. Geçici iş görmezlik ücretini almak için gerekli evraklar elektronik ortamda Sosyal Güvenlik Kurumu’na ulaşmaktadır. Sigortalı çalışanın çalışmadığına dair en son bilgileri işvereninin muhasebesi tarafından SGK sayfasına işlendikten sonra kişinin geçici iş görmezlik ücreti hesaplanıp ödenek Ziraat Bankası’na gönderilmektedir. Kişi herhangi bir Ziraat bankası şubesine giderek parasını alabilir.

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankasının Çiftçilere Faizsiz Kredi İmkanı başlıklı makalemizde çiftçi kredisi, çiftçi kredisi başvuru ve faizsiz kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*