Pareto Analizi (ABC Analizi) Nedir? Nasıl Uygulanır?


Pareto (ABC) Analizi

Günümüzde sorunların en uygun şekilde çözme kavuşturulabilmesi için muhtelif yöntemler uygulanmaktadır. Pareto analizi (ABC analizi) de bu yöntemlerden birisidir. Özellikle son yıllarda işletmelerin bu analize daha fazla önem vermeye başladıklarını görüyoruz. Peki, pareto analizi nedir ve nasıl uygulanır? ABC analizi olarak da isimlendirilen pareto analizinde var olan bir sorunun tüm sebepleri ortaya çıkarılır. Bu sebeplerden en önemli olanları ile nispeten daha az öneme sahip olanlar ayrıştırılır ve çubuk diyagram şeklinde gösterilir.

Pareto Analizi ve Uygulanışı

Pareto analizinde söz konusu problemin giderilmesi  ve başarının belirlenmesi gibi durumlar için bir başlangıç noktası belirlenir ve sürece dahil edilerek devam ettirilir. Adını İtalyan ekonomist Vilfredo Pareto’dan alan bu analizde 80/20 olarak da bilinen bir kural yer almaktadır. Bu kuralda sonuca etki eden % 80’lik kısmı, sebep olan etkenlerin sadece % 20’lik kısmı oluşturmaktadır. İtalya ekonomisinin % 80’lik kısmının İtalya nüfusunun % 20’lik kısmının oluşturması da bu kuralın kanıtı olarak gösterilmektedir. Bu da demek oluyor ki Pareto analizine göre sonuçları büyük oranda etkileyen sebeplerin sadece çok azının bunda payı bulunmaktadır.

Pareto analizi uygulanırken belli başlı bazı işlem adımları bulunmaktadır. Pareto analizi nedir ve nasıl uygulanır sorusuna bu adımları açıklayarak daha detaylı bilgi vermeye çalışalım.

  • Pareto analizinde ilk olarak üzerinde durulacak konular ya da sorunlar net bir şekilde belirlenir,
  • Daha sonra yatay eksende % ‘lik dilim ve düşey eksende de sebepleri temsil eden diyagram oluşturulur.
  • Yatay eksen eşit aralıklarla bölünerek her bir kategorinin grafikte yer alması sağlanır.
  • Karşılaşma sıklığı göz önünde bulundurularak tüm kategoriler soldan sağa doğru dizilir.
  • Son olarak diyagram sonuca yönelik bir şekilde hazırlanmalı ve uygun bir başlık konmalıdır.
Benzer içerikler:  Online Kredi Kartı Borcunu Sorgulama İşlemleri

Pareto analizi sonucunda en önemli sebeplerle önemsiz sebepler halen birbirinden ayrışmamış ise verileri gruplandırmada, kategori belirlemede ya da her ikisinde hata yapılmış olabilir. Eğer Pareto analizi, doğru ve amacına uygun bir şekilde yapılabilirse elde edilen sonuç hem işletme hem de çalışanlar açısından son derece faydalı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Denizbank 3280 SMS Kredi Başvurusu başlıklı makalemizde 3280 SMS Kredi, Cebimde Kredi ve Denizbank Kredi Başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*