Para Piyasası Araçları Nelerdir?

Para Piyasasi Araclari Nelerdir
Para Piyasasi Araclari Nelerdir

Para Piyasası Araçları

Kurum ya da kişiler, kısa süreli fon ihtiyaçlarını para piyasası araçları üzerinden karşılamaktadırlar. Bu piyasada değerlendirilen finansal varlıkların vadeleri minimum 90 gün, maksimum ise 1 yıl olarak belirtilmiştir. Sermaye piyasası araçlarında bu süre daha uzun olabilmektedir. Vadelerinin kısa olması nedeniyle para piyasası araçları, faiz değişimlerinden daha az etkilenmektedir. Para piyasalarında farklı araçlar kullanılabilir. Para piyasası borsaya göre daha farklı bir sistem üzerine kuruludur. Türkiye’de para piyasası 3 farklı piyasadan oluşur. Bu piyasalar Merkez Bankası Piyasası, Takasbank Piyasası ve Bankalar Arası Piyasadır. Para piyasası araçları;

Hazine Bonoları

Hazine bonolarının en temel gayesi nakit gereksinimini karşılamaktadır. Nakit ihtiyacını gidermek için devlet bütçe kanunu gereğince borçlanma senedi ihraç eder. Hazine bonoları, borsaya göre 91 gün, 182 gün, 273 gün ve 365 gün süre ile sınırlandırılır. Hazine bonoları kullanıcılarına birçok kolaylık sunmaktadır. Kısa süreli menkul değer taşıması, geri ödeme gibi bir risk olmaması, gelir vergisi bulunmaması, devlet ihalelerinde güvence görevi görmesi gibi hazine bonolarının pek çok kolaylığı bulunmaktadır. Belirtilen vade sonunda nominal değer ile satış değerinin arasındaki fark yatırımcının faiz gelirini meydana getirir.

Finansman Bonoları

Finansman bonoları, işletme ve firmaların kısa süredeki fon gereksinimlerini karşılamaktadır. Finansman bonoları borç senedi olarak belirtilir. Hazine bonolarında olduğu gibi finansman bonoları da kullanıcılarına çeşitli avantajlar sağlamaktadır. Kuruluşlar çeşitli seçeneklere göre daha az maliyette fon elde edebilirler. Bu da finansman bonoları aracılığı ile gerçekleşmektedir. Bankalardan alınan kredilerde, faiz oranı dışında talep edilen komisyonlarda ve banka mevduatı zorunluluğu gibi durumlarda finansman bonoları olaya dâhil olur. Finansman bonosu sayesinde bankaların kredi vermek için sundukları çeşitli kısıtlamalar engellenebilmektedir. Finansman bonoları bu yönüyle daha esnektir. Finansman bonoları, hazine bonolarındaki gibi iskontolu bir şekilde satılmaktadır. Böylelikle finansman bonolarının ikincil piyasası bulunur.

Banka Bonoları

Yatırım ve kalkınma bonoları kaynak sağlamak amacı ile banka bonolarını çıkarmaktadır. Banka bonolarında vade kısa süreli olarak değerlendirilir. Banka bonoları para piyasası araçları arasında yerini almaktadır.

Repo

Repo, geri satın alma anlaşmaları ile yapılmaktadır. Repo anlaşmaları sayesinde bir menkul değer, belirlenmiş olan vade sonucunda belirli bir fiyattan tekrardan alınabilir. Repo anlaşmaları ile karşı taraf, süre sonunda söz konusu belirlenen fiyatı geri ödemek koşulu ile menkul değeri satın alır. Hazine bonoları ve devlet tahvilleri, repo piyasalarında kullanılabilir. Reponun süresi genellikle 1 gece ve 30 gün arasında olur. Daha uzun da olabilmektedir.

Varlığa Dayalı Menkul Kıymetler (VDMK)

Ülke genelinde bankalar ve finans kuruluşlarının kullandığı araçlar arasında varlığa dayalı menkul kıymetler bulunur. Bu değerler belirli faiz oranları ve vade süreleri ile ihraç edilebilmektedir. Türkiye’de bankaların yanı sıra genel finansman ortaklıları ve finansal kiralama firmaları de varlığa dayalı menkul kıymetleri ihraç edebilir.

Bir önceki yazımız olan ISO 9001 Belgesi Nedir? Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde iso 9001 ve iso belgesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer içerikler:  Cari Açık Nedir?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*