Mobil Cüzdan Nedir? Ne İşe Yarar?

Mobil Cüzdan nedir?

Teknoloji, gün geçmeye dursun her an farklı bir yenilik ile insanları şaşırtmaya ve aynı zaman da insanların işlerini kolaylaştırmaya devam etmektedir. Özellikle son 5 yılda akıllı telefonlar üzerinde kaydedilen ilerleme bir hayli dikkat çekmektedir. Mobil cüzdan nedir? Sorusu da akıllı telefonlarla bağlantılı bir soru olarak insanların karşısına çıkmaktadır. Fakat mobil cüzdanın tanımını incelemeden önce temassız sistemin ne olduğunun bilinmesi gerekir.

NFC Cihazı

Near Field Communication (NFC) cihazları yakın mesafede temassız bir şekilde çalışan bir sistem üzerine kurulmuştur.  Türkçe manası” yakın alan iletişimi” olarak bilinen NFC teknolojisi ile mobil kullanıcıları birçok kolaylık beklemektedir. NFC, temas olmadan işleyen sistemlerin standart hale getirilmesi ile oluşan bir cihazdır. Mobil cihazlarda, bilgisayarlarda, TV ve benzeri teknolojik ürünlerde temassız kullanıma yönelik standart bir cihazdır. NFC ile birçok uygulama geliştirilerek insanların hayatında yerini almıştır.

Mobil Cüzdan Nedir?

Bankacılık işlemlerini dijital ortamda birkaç saniyede gerçekleştirmek, şaşkınlık yaratsa da içinde bulunduğumuz teknoloji çağında bu işlemleri kısa sürede zahmetsizce yapmak mümkün. Mobil cüzdan, akıllı telefona yüklenen uygulama ile banka hesaplarınızın telefona entegre edilmesi ve ödeme işlemlerinizi kredi kartı veya banka kartı taşımadan yapabilmenizi sağlar. Para transferi, fatura ödemeleri ve birçok ödemeyi mobil cüzdan ile kolayca yapmak mümkün. Mobil cüzdan kişiye özeldir. Ayrıca NFC cihazlar ile uyum içerisinde geliştirildiği için 1-2 cm yakınlık ile ödeme işlemlerinin akıllı telefondan temassız bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamaktadır.

Mobil Cüzdanın Faydaları Nelerdir?

Mobil cüzdan ile harcama ve ödemelerinizin takibini kolaylıkla yapabilirsiniz. İşlem saatinden faturalara kadar birçok ayrıntıya rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Diğer uygulamalardan en önemli farkı ödeme yapılabiliyor olmasıdır. Hangi bankanın müşteriyseniz o bankanın mobil uygulamasını akıllı telefonunuza yükleyerek finans işlemlerinizi saniyeler içinde gerçekleştirebilirsiniz. Mobil cüzdan ile temassız ödeme yapabilmek için öncelikle telefonun NFC özelliğinin aktif edilmesi gerekir. Bu sayede alışveriş ücretlerini temassız ödeme yöntemi ile ödemeniz mümkün. Mobil cüzdan ile kart bilgileri, hesap bilgileri, para transferleri, ödemeler, kampanyalar ve birçok bilgiye bir tıkla ulaşmak mümkün.

Benzer içerikler:  Bankacı Olmak İçin Kaç Yıl Okumak Gerekir?

Temassız Ödeme Yapmak

Temassız ödeme yapmak için bazı koşullar bulunmaktadır. Öncelikle telefonunuzun ve ödeme yapacağınız pos cihazının NFC özelliğini desteklemesi gerekir. Böylelikle ödeyeceğiniz tutar 50 TL’nin altında ise telefonunuz pos cihazına birkaç santim yaklaştırarak ödeme yapabilirsiniz. Ödenecek tutar 50 TL ve üzerinde ise bu durumda şifre girmeniz gerekecektir. Mobil cüzdan uygulaması sayesinde kredi kartı, banka kartı ve cüzdan taşımaya gerek kalmaz. Ödeme işlemlerinde birçok avantaj sağlayan mobil cüzdan git gide daha çok ilgi görmeye başlamıştır. Bu bilgiler doğrultusunda, mobil cüzdan ne işe yarar? Sorusunun cevabını öğrenmek mümkün. Mobil cüzdan, sağladığı onlarca kolaylık ile kullanıcılarını memnun eden bir uygulama olarak dikkat çekmektedir.

Bir önceki yazımız olan İşyeri Büyütme Kredisi Nasıl Alınır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*