Maliyet Analizi Yöntemleri Nelerdir?

Maliyet Analizi Nedir?

Maliyet Analizi Yöntemleri

İşletmeler, maliyet analizi ile mali durumlarının farkına varırlar ve bu doğrultuda yapılması gerekenleri görürler. Mali açıdan ne derece geliştiklerini inceleme fırsatı bulurlar. İşletmeler belirlenen hedef için yapılması gereken unsurları, maliyet analizi yardımı ile gözlemlemeye çalışırlar. Maliyet analizi ile işletmeler,  mali açıdan ne durumda olunduğunu görerek gerekli tedbirleri alırlar.

Maliyet Analizi Nedir?

İşletmelerin maddi yönleri başta olmak üzere, her yönden gelişim ve değişimlerini incelemek adına yapılan faaliyetlere maliyet analizi denir. Maliyet analizi ile bir işletmenin bulunduğu konumu ile hedeflenen konumu arasındaki bağlantı keşfedilebilir. Doğru sonuçlara ulaşılmış bir maliyet analizi ile işletme, karına kar katabilir. Dolayısıyla bu sayede hem ürün kalitesinde hem de itibarda tavan yapmış bir müessese ile en iyiye ulaşılabilir. Maliyet analizi amaca, içeriğe ve analizi yapan kişiye göre çeşitlendirilebilir.

Maliyet Analizi Nasıl Yapılır?

Evvela analiz için en önemli olan unsur,  maliyet analizini yapan kişinin konuya hakim olması gerekir. Tarafsız ve ön yargısız yapılan bir analizle en doğru sonuca ulaşılabilir. Analiz sırasında mali çizelge ve muhasebe kurallarına uyulmalı ve son derece titiz davranılmalıdır. Analiz sonrasında değerlendirme yapılırken, fikir ve yorumların mali tablolar üzerindeki etkisi göz ardı edilmemelidir. Çünkü mali tablolar işletme adına olan tüm güncel durumu gösteren tablolardır.

Maliyet Analizi Yöntemleri

Kaliteli bir maliyet analizi sonucunda işletmeler kar, kalite, konum, imaj ve benzeri birçok fayda bulurlar. Maliyet analizi yöntemleri Dikey yüzde, trend, yatay ve oran analizi olarak 4’e ayrılır.

Dikey Yüzde Analizi

Bilançonun toplamda 100 kabul ettiği analizdir. Öncelikle her adedin toplam değere oranı hesaplanıp benzer sektörlerin gelir giderleriyle kıyaslama yapılır. Aynı zamanda geçmişteki veriler, yüzdeler ve planlananlar da karşılaştırılır. Yüzde farklarına bakılır.

Trend Analizi

Sadece belli bir dönem ile diğer dönemler arasındaki oran farkına ulaşma adına yapılan bir analiz yöntemidir. İncelemeye en eski tarihten başlanırsa gelecekteki tahminlerle doğru sonuçlara ulaşılabilir.

Yatay Analiz

Tabloların geçmişteki ve bugünkü oynamaları incelenir. Sonuçlar gelecekle ilgili planları etkileyebilir. Sadece bir dönem için yapılabileceği gibi birden fazla dönemi de kıyaslamak mümkün olmaktadır. Yatay analiz yöntemiyle seçtiğiniz herhangi bir dönemi bir önceki dönemle karşılaştırabilirsiniz. Ayrıca seçmiş olduğunuz herhangi bir dönemi diğer bütün dönemlerle de karşılaştırarak aradaki farka ulaşabilmek mümkündür.

Oran Analizi

Maliyet analizinde en çok kullanılan yöntemlerden biri de oran analizi yöntemidir. Mali çizelgelerdeki kalemler ikişerli olarak değerlendirilir. Sonuç olarak şirketin ekonomik durumu, borçları ödeme gücü ve elde etmiş olduğu kar yüzdesi hakkında tatmin edici bilgilere ulaşılır. Böylece yönetimin ne kadar güçlü olduğu ve ne derece verimli çalıştığının da farkına varılabilir. Kısacası maliyet analizi olmayan işletmeler için ayakta kalmak neredeyse imkânsız denilebilir.

 

Bir önceki yazımız olan En Kolay Kredi ve Kredi Kartı Veren Bankalar (Gelir Belgesiz) başlıklı makalemizde anında kredi kartı veren bankalar, en kolay kredi kartı veren bankalar ve hızlı kredi kartı veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer içerikler:  Taksitli Nakit Avans Nedir?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*