Kredilerde Yapılan Hayat Sigortası Nedir ve Ne İşe Yarar?

Kredilerde Yapılan Hayat Sigortası Nedir ve Ne İşe Yarar?

Bankaların tüketici için hazırlamış olduğu kredi türlerin hepsinde belli başlı masraf kalemleri bulunur. Bunlardan bir tanesi olan kredi dosya masrafı haricinde hayat sigortası masrafı da alınmaktadır. Kredi çekimlerinde tüketiciden kesilen hayat sigortası, kredi sahibin başına gelebilecek olan sakatlık ve kaza sonucu karşılık borçlarını garanti altına alarak, hiçbir yakınına borç kalmamasını sağlamaktadır. Krediden kesilen sigortalar tamamen tüketicinin hakkını gözetmek için hazırlanmış olan bir sigorta türüdür. Peki, kredi için sigorta yaptırmak gerçekten gerekli midir?

Bankalardan kullanacağınız krediler için sigorta yaptırmak son düzenlemeler ile artık zorunlu olmaktan çıkmıştır. Yani tamamen kredi kullanacak olan kişilerin bireysel kararıdır. Kişiler bu sigortanın gerekli ya da gereksiz olduğuna kendileri karar vermelidir.

Konutlar için çekilen kredilerden birkaç tane sigorta kesintisi yapılır. DASK, konut sigortası ve hayat sigortasıdır. İhtiyaç kredilerinde sigortalar sadece hayat sigortasıdır. Taşıt kredilerinde ise zorunlu trafik sigortası, kasko ve hayat sigortası bulunur. Bu sigortalar ile alakalı olarak kredinin yasal boyutunu bir tarafa bir anlık bırakıp sizler için ne kadar gerekli olduğunu düşünmek gerekir.

Kredi Seçeneklerinde Sigorta Zorunlu mudur?

Taşı kredisi, ihtiyaç kredisi ve konut kredisi masrafları içinde ödenen sigorta türleri devlet denetimi altında olan sigortalardır. Konut kredisinde bulunan DASK zorunludur. Aboneliklerinizi DASK sigortası olmadan açtıramazsınız. Ama konut kredilerinde bulunan hayat sigortası kesinlikle zorunlu bir sigorta türü değildir. Tüm bankalar verdiği kredi seçenekleri için hayat sigortası yaptırmanız isteyecektir. Bunun amacı size ödemiş olduğu parayı sorunsuz bir şekilde geri almak onların amacıdır. Ama bazı durumlarda hayat sigortası yaptırmış olsanız bile sigorta şirketiniz gerekli olan meblağları karşılamaz. Bundan dolayı da mirascılarınızı şirketiniz ile anlaşma yaparak garanti içine almanızda fayda bulunur.

Bankalar sigorta ürününü yaptırmazsanız kesinlikle kredi kullanımı yapamayacağınız söyler. Ama bu söylemin yasal açıdan herhangi bir dayanağı bulunmaz. Herhangi bir bankada bu tarz bir durum ile yüz yüze geldiyseniz hemen 4077 sayılı Kanun’un 5.maddesini araştırıp bir dilekçe ile bankaya gidin. Bu dilekçe ile kredinizi kullanabilir ve sigorta yapma zorunluluğu diye bahsedilen ifadeyi tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Bireysel açıdan sigorta yaptırmaya karar verdiyseniz, sigorta sözleşmesinde yer alan maddeleri detaylı şekilde okumalısınız. Örneğin; hayati açıdan risk taşıyan hastalıklarınız bulunuyor ise, kalp, şeker, verem, tansiyon tarzında sigorta poliçenizde yer alan kazalar sonucunda vefat maddesi gereğince bu hastalıklar sebebi ile vefat ederseniz sigortanız para ödemeyecektir. Mirasçılarınız ise kalan borcu ödemek ile yükümlüdür. Bundan kaynaklı olarak belli başlı ek teminatlar alabilirsiniz. Ek teminatlar için de ek bir ödeme yapmanıza gerek vardır. Bankalar genelde kendi anlaşmalı olduğu sigorta şirketlerinden sigorta yapmanızı ister. Ama o şirketten yaptırmak zorunda değilsiniz. Kendinizin anlaşacağı bir sigorta şirketine daha düşük fiyatlara bile sigorta yaptırma olanağınız bulunur.

Kredilerin sigorta tutarları değişkenlikler gösterir. Sigorta rakamları ile alakalı birkaç örneği aşağıda bulabilirsiniz.

– Kullanacağınız taşıt kredilerinde sigorta tutarları 100 TL – 350 TL arasında değişiyor

– Kullanacağınız konut kredilerinde sigorta tutarları 450 TL – 700 TL arasında değişiyor

– Kullanacağınız ihtiyaç kredilerinde sigorta tutarları 50 TL – 100 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Tabii ki yukarıda yazılı olan rakamlar bankaların kendilerinin anlaşma sağlamış olduğu sigorta şirketlerine göre de değişir. Her sigorta şirketinin kendine göre hesaplaması farklıdır. Başvuru yapan kişinin sağlık durumu, cinsiyeti ve yaşı da sigorta tutarında oldukça etkilidir.

Bir önceki yazımız olan Denizbank 3280 SMS Kredi Başvurusu başlıklı makalemizde 3280 SMS Kredi, Cebimde Kredi ve Denizbank Kredi Başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer içerikler:  Kredi Notum Az Riskli Kredi Alabilir Miyim?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*