Kredi Sicil Affında Son Gelişmeler Neler?


Kredi sicil affında son durum

Kredi sicil affı çıktı çıkmasına ancak; uygulamanın yürürlüğe girmesi ile birlikte kredi sicili bozuk olan kişilerin tam olarak bundan tatmin olmadığını söyleyebiliriz. Maalesef bankalar bu konuda biraz tüketicileri zorluyor. Bazı bankalar çeşitli sebeplerle kredi sicil affını uygulamak istemiyor. Son olarak bu tartışmalara Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci de dahil olmuş ve bu konuda bankaları uyarmıştı. Şu an için tam olarak ne yaşandığını sürecin nasıl ilerlediğini yani kredi sicil affında son durum nedir sizlere aktaralım istedik.

Bankalar Uygulamıyor

Tabii ki  bunu tüm bankalar için söylememiz mümkün değil. Bazı bankalar hükümet tarafından teklif edilen ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda görüşülerek kabul edilen kredi sicil affını uygulama noktasında vatandaşlara zorluk çıkarıyor. Bu noktada nasıl bir ayrım yaptıklarını ise tahmin etmek çok güç. Ancak açıklamaları detaylı bir şekilde ele aldığımızda; bankaların ilgili düzenlemede kendilerine tanınan bir haktan yararlanarak bu uygulamadan kaçındıklarını söyleyebiliriz. İlgili düzenlemede bankalar ile ilgili olarak; gerektiğinde kendi kayıtlarına göre de tüketicileri değerlendirme hakkı veriliyor. Yani sicil affı ile silinen kötü siciller T.C. Merkez Bankası ve TBB (Türkiye Bankalar Birliği) kayıtlarında bulunanlar. Bankaların kendi kayıtlarını ise saklı tutma hakları bulunuyor. Dolayısıyla bankalar, kredi sicili bozuk olan ve kredi sicil affından yararlanan herhangi bir kişi kendilerine geldiğinde, bu kişiyi bir nevi kendi kayıtlarının süzgecinden de geçiriyor diyebiliriz. Sonuçta da bu kayıtlara göre de karar verebiliyor. Fakat bu durumda yapılabilecek hiç bir şey yok mu ? Tabii ki var. Şimdi onu da söyleyelim.

Benzer içerikler:  Online Kredi (İnternet Üzerinden Kredi Başvurusu)

Resmi Başvuru

Sözlü başvurular genelde havada kalan ve hukuki zeminde size herhangi bir zemin oluşturmayan başvurulardır. Bu nedenle bankalara başvururken resmi kanallardan başvuruda bulunmanız en azından elinizde bir kanıt olmasını sağlayacak bir şekilde başvurmanız daha sağlıklı olacaktır. Bunu da nasıl yapacağız derseniz, bir dilekçe hazırlayıp, bu dilekçe de kredi sicil affından yararlanmak istediğinizi belirtmeniz gerekecektir. Böylelikle başvurunuz en azından bir resmiyet kazanacaktır. Dilekçenizi almak istemeyen bankalar olursa; dilekçe hakkınızın Anayasal bir hak olduğunu, dilekçeyi almaları gerektiğini hatırlatınız. Böyle yapınca muhtemelen dilekçeniz alınacaktır. Dilekçenizi verdikten sonra da iş bitmiyor. Evrakınızın kayıt numarasını ya da bir suret yanınızda fazladan bulundurarak ilgili görevliye dilekçeyi teslim aldım yazdırıp imzasını alabilirsiniz. Bundan da kesin bir sonuç çıkar mı net bir şey söylemek mümkün değil. Ama en azından üzerinize düşeni yapmış olacaksınız. Dilekçeniz resmen teslim alındıktan sonra size süresi içerisinde bir cevap verilmelidir.

Alternatif Olarak Ne Yapılabilir?

Bir alternatif yöntem olarak kredi sicil affını uygulayan bankalara yönelebilirsiniz. Şu an hangi bankanın kredi sicil affını uyguladığı konusunda kamu oyu ile paylaşılmış net bir bilgi yok ancak; en azından devlet bankalarını denemenizi önerebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Denizbank 3280 SMS Kredi Başvurusu başlıklı makalemizde 3280 SMS Kredi, Cebimde Kredi ve Denizbank Kredi Başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*