Kredi Onaylanmamasının Başlıca 10 Sebebi

Kredim Niye Onaylanmadı?

Kredim Neden Onaylanmadı Sorusunun 10 Cevabı

SMS ile başvurma, internet üzerinden başvurma, mobil bankacılık üzerinden başvurma derken banka şubelerine dahi gitmeden kredi müracaatında bulunur hale geldik. Ancak bu kolay kredi müracaatı ortamında dahi müracaatların kabul edilmemesi söz konusu olabiliyor. Reddedilme sayıları ise ülkemizde azımsanmayacak seviyelerdedir.

Kredi müracaatlarının reddi banka tarafından müracaat sahibine iletilmektedir ama bu kişiler çoğunlukla kredilerinin onaylanmama nedenini tam olarak öğrenemezler. Kredilerin onay almamasının bazı nedenleri bulunmaktadır. Biz de sizin için bu nedenleri madde madde sıraladık. Kredi çekemiyorum ne yapmalıyım diyenlere 10 ret yeme nedeni…

  1. Kredi notunuz düşük olabilir

Kredi notunuz vasıtasıyla bankalar sizin borç ödeme devamlılığınız hakkında detaylı bir bilgiye sahip olurlar. Bir takım sebeplerle düşük bir kredi notuna sahip olmanız, bankanın kredi başvurunuza olumlu dönüş yapmamasına neden olabilir. Bankalar düşük kredi notunuz nedeniyle ancak daha düşük miktarlarda bir kredi kullanmanıza izin verirler. Duruma göre kredi kullanmanıza izin dahi çıkmayabilir. Bu sizin kredi notunuz ve bankanın kredi politikasıyla ilgili bir durum.

  1. Bankalara olan borçlar düzenli ödenmemiş olabilir

Bir bankadan kredi kullandınız ve borcun gününü geçirdiniz, borç ödenmedi gözüküyorsa mutlaka o borcu kapatmanız gerekmektedir. Aksi takdirde kredi müracaatınız bu sebepten ötürü ret yiyebilir. Böyle bir durumda başvuru yapmamanızı öneriyoruz.

  1. Vergi borcunuz olabilir

Devlete ödenmemiş vergi borcunuz varsa, kredi alamayabilirsiniz. Bu tür borçlar kredi ret nedeni olabiliyor.

  1. Kefil olduğunuz kişi borcunu ödememiş olabilir

Bir akrabanıza veya arkadaşınıza kefil oldunuz diyelim ve o kişi sizin kefaletinizle kredi kullandı. Borçlu borcunu ödemediği takdirde banka bunu sizden tahsil etmek ister. Bu gibi durumlarda olanlar için genellikle kredi başvuruları olumsuz sonuçlanır. Ayrıca kefil olduğunuz yakınınızın kredi borcunu geciktirmesi ya da ödememesi sadece onun kredi notunu değil sizinkinin de düşmesine sebep olur, bunu unutmayın.

  1. Borçlanma limitiniz düşük olabilir

Müracaat yaptığınız bankanın adınıza belirlediği limit, sizin istediğiniz miktarın çok altındaysa size kredi çıkmayabilir. Bankadan 50.000 TL kredi istiyorsunuz diyelim ancak size 10.000 TL verebiliyorlar. Bu gibi durumlarda çoğunlukla kredi alamıyorsunuz.

  1. Aylık geliriniz kredi için düşük olabilir

Kredi kartı müracaatı sırasında banka sizden maaş bordrosu ister. Maaşınıza göre size banka kredi miktarı belirler. Burada temel nokta kredi borcunuzun aylık taksit miktarının, aldığınız maaşın üçte birini aşmamasıdır.

  1. Sigorta primi ödemelerinde gecikme olabilir

Son altı aydır sigorta primi ödemesi yapmadıysanız kredi başvurunuz size olumsuz olarak geri dönebilir.

  1. İcra durumunuzdan olabilir

Bir borç nedeniyle icralık olmuşsanız, bu durumdayken kredi başvurusunda bulunmanız problem teşkil edebilir. İcra müdürlüğünde adınıza ait icra dosyası varsa kredi başvurunuz anında reddedilir.

  1. Eksik başvuru işlemi nedeniyle olabilir

Başvuru işlemleri sırasında bankanın istediği belgeleri eksik veya yanlış sunduğunuzda banka sizin kredi müracaatınızı kabul etmeyebilir. Bu gibi durumlarda kredi kullanmanıza bir engel yoktur, sadece kredi onay süreci uzar. Banka size ek bir süre tanır ve siz de eksiklerinizi tamamlar, kredinizi kullanırsınız.

  1. Kefilinizin dolayı olabilir

Sizin kredi notunuz kadar kefilinizinki de önemlidir. Kredi notu düşük olan kişiyi kefil gösterme, kredinizin çıkmamasına neden olabilir.

Benzer içerikler:  Emekliler Maaşının Kaç Katı Kredi Alabilirler?

Bir önceki yazımız olan PTT Burgan Bank İşbirliği Kredisi başlıklı makalemizde burgan bank PTT, PTT ihtiyaç kredisi ve ptt kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*