Kredi Notu Neden Düşer?


Birçok kimse bankadan kredi çekebilmek için kredi notunun nasıl yükseleceğine dair arayışlar içerisinde olmaktadır. Fakat kredi notu neden düşer pek fazla aklına gelmez maalesef. Bu işte yaptığımız araştırmalar neticesinde kredi notunu yükseltmek isteyenlerin öncelikle kredi notunun düşmesine neden olan etkenleri ortadan kaldırmaları gerektiğini gördük. Bu nedenle kredi notunu düşüren faktörleri araştırarak siz değerli okurlarımızla paylaşmak istedik. İşte kredi notu neden düşer sorusunun tüm ayrıntıları ile cevabı:

Kredi Notunu Düşüren Nedenler

Findeks kredi notunu düşüren etkenler en büyük paydadan en az paydaya kadar şu şekilde sıralanabilir:

  • Banka Kredi Kartları: Herhangi bir bankanın kredi kartı varsa ve bu kartı kullanıp borcunuzu düzenli olarak ödemiyorsanız bu sizin kredi notunuza olumsuz etki eder. Sürekli taksitleri geciktirmeniz, ödememeniz ya da asgari tutarı ödemeniz kredi notunuzun düşmesine sebep olur. Hele ki kartınız bloke olur ve resmi takibe düşerseniz artık banka nezdinde güven vermeyen bir müşteri olursunuz.
  • Banka Kredisi: Herhangi bir bankadan kredi almışsanız ve bunun da taksitlerini düzenli olarak ödeyemiyorsanız bu durumda kredi notunuzun hızlı bir düşüşe geçer. Kredi taksitlerini öderken 1 gün bile olsa geciktirmemeye çalışın. Çünkü 1 gün gecikme ile 30 gün gecikmesi aynı oranda kredi notunuzu düşürecektir.
  • İşsizlik veya Sigortasız Çalışma: Son zamanlarda yapılan yasal düzenlemelerin ardından işsizlere veya sigortası olmayan çalışanlara kredi ve kredi kartı verilmemektedir. Daha önce hiç kredi kartı kullanmamış, banka ile hiç bir işi olmamış kimselerin kredi notu da olmamaktadır. Bu da banka gözünde güvenilir bir müşteri olmanızı sağlamayacaktır.
  • Kefil Olma: Birçok kimsenin bankaya herhangi bir borcu olmamasına rağmen sırf kefil olduğu kişinin ödemelerini düzenli yapmadığı için kredi notunun düştüğünü görüyoruz. Kefil olunan kişinin yaptığı tüm geciktirmeler ve ödememeler hem borçlunun hem de kefil olan kişinin kredi notunu aynı etkide düşürecektir.
  • Banka Hesabı: Banka hesabının hep 0 olması ya da eksiye düşmesi banka gözünde güven vermeyen bir profiliniz olmasına neden olur. Bu da kredi notunu düşürür.
  • Fatura Borçları: Adınıza kayıtlı olan faturaların ödenmemesi ya da geciktirilmesi az da olsa kredi notunuzun düşmesine neden olacaktır.
Benzer içerikler:  Genç Çiftçi Hibe Desteği Önerileri

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi kredi notu nasıl yükselir diye merak eden kimseler öncelikle kredi notu neden düşer sorusuna cevap bulmalıdır. Ardından kredi notunu düşüren etkenleri ortadan kaldırarak kredi notu yükseltme tekniklerini uygulamaya koymalıdır.

Bir önceki yazımız olan En Kolay Kredi ve Kredi Kartı Veren Bankalar (Gelir Belgesiz) başlıklı makalemizde anında kredi kartı veren bankalar, en kolay kredi kartı veren bankalar ve hızlı kredi kartı veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*