Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi Notu Kaç Olmalı?
Kredi Notu Kaç Olmalı?

Bankalardan kredi başvurusu yapmak isteyen hemen hemen herkes için banka kredi notunu öğrenmek ister. Peki nedir kredi notu? Kredi notu nasıl hesaplanır? Kredi notunu etkileyen etmenler nelerdir? sorularına yanıt vermeye çalışacağız.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu geçmiş dönem kredi ödemelerinin yanında kredi kartı borçları ödemeleri ve bazen de vergi borçları da hesaba katılarak ortaya çıkan ve bankaların kredi başvurusu yapan kişiye kredi verilip verilemeyeceğini ortaya çıkaran nottur. Kısacası kredi notuna müşteriye güven aracı da diyebilir. Kredi notunun seviyesi ile birlikte banka başvuru yapan kişilere kredi verip veremeyeceğine  karar verir.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notu hesaplaması bankalar ya da kişiler tarafından değil tüm müşterilerin ortak hesap bilgilerinin yer aldığı Kredi Kayıt Kuruluşu tarafından hesaplanır. Tüm bankalarla ilgili işlemler bu kuruluşun çatısı altında toplanır. Böylece bireysel bazda tüm banka müşterilerinin de bilgileri burada yer alır. Kredi notu hesaplanırken ise geçmiş dönemlerde kullanılan tüm kredilerin geri ödeme süresi içinde ödenip ödenmediği ve ne kadar taksit süresi ile bölündüğü dikkate alınarak bir kredi notu ortaya çıkar. Bu not kişilerin banka kredi başvurusu esnasında kredi kullanmasına büyük etki eder.

Kredi Notu Ne Olmalı?

Kredi notu özellikle bankalar ile sıkça işlem yapan birçok kullanıcı için önem taşımaktadır. Kredi notunuz normal koşullar altında 1500-1700 arası ise kredi notunuz iyi derecesinde yer alır. Bu durum kredi almanızı kolaylaştırır. 1700 üzeri kredi notu ise daha rahat bir şekilde kredi almanıza yardımcı olur. Ancak kredi notu 700-1500 arası olan kullanıcıların kredi notu kötü derecesinde yer alır.

Benzer içerikler:  En İyi Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi Notunu Yükseltmek İçin Ne Yapmak Gerekir?

Kredi notu kredi başvurusu esnasında büyük önem taşıyan kriterdir. Kredi notunu yüksek tutmak ise kullanıcıların elindedir. Kredi notunuzu düşürmemek için yapılması gereken ilk iş kredi geri ödemelerini zamanında yapmaktır. Gayet tabi bazı zamanlarda kişiler geri ödemelerde zorlanabilir. Bankalar bu durumu normal karşılar. Ancak kredi geri ödemelerini sürekli geciktirmek ve bunu alışkanlık haline getirmek kredi notunuzu düşürecektir. Kredi notunu düşermemek için zamanında ödeme yaparak kara listeye girmemiş de olursunuz. Kara liste ise kredi notunun düşmesi ile birlikte banka tarafından takipli hale gelinmesi durumudur. Kara listeye girdikten sonra tüm borçlarınızı kapatsanız bile listeden çıkmanız en iyi ihtimalle 3 yılı almaktadır.

Bir önceki yazımız olan TC No ile Kredi Puanı Sorgulama başlıklı makalemizde findeks, kredi notu ve kredi puanı sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*