Kredi Kartı Yapılandırması Yeni Yasa

Kredi Kartı Yapılandırması Yeni Yasa 2016

Kredi kartı yapılandırması hakkında yeni yönetmelik (27 EYLÜL 2016)

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun banka kartları ve kredi kartları hakkında düzenlediği yeni yönetmeliğin resmi gazetede yayınlanmasıyla, kredi kartı borcu olanlar ve borç yapılandırması ile ilgili vatandaşların kafasındaki sorular arttı. Bu yazımızda sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Yeni yasaya göre kredi kartıyla mal ve hizmet alımı taksitlendirmelerinde nasıl değişikler oldu?

Yasaya göre kredi kartları ile yapılacak mal ve hizmet alımlarında veya nakit çekimlerinde taksitlendirme 12 ayı geçemiyor. Kredi kartlarıyla alınacak malların taksit sayıları şöyle bildirilmiş:

Kuyumlar ilgili harcamalarda 4 ayı,

Elektronik eşya ve bilgisayar alımlarında 6 ayı (beyaz eşyalar bunun dışında tutularak 9 aya kadar taksitlendirilmeye devam edilecek),

Havayolları, seyahat acenteleri, taşımacılık, konaklama, sağlık ve sosyal hizmetler ile ilgili harcamalarda, sağlık ürünü alımlarında, derneklere ve kulüplere yapılan ödemelerde ve vergi ödemelerinde 9 ayı,

Kurumsal kredi kartlarıyla yapılacak alımların taksitlendirmesi 12 ayı geçememektedir.(önceden 9 aydı)

Yukarıda belirttiğimiz taksitlendirmelere, mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dahil edilmiştir.

Ayrıca telekomünikasyon, yurtdışı harcamaları, yemek, gıda, alkollü içecek, akaryakıt, kozmetik, ofis malzemesi, doğrudan pazarlama harcamaları ve herhangi somut bir mal veya hizmeti içermeyen ürünlerin(hediye çeki, piyango bileti vs.) kredi kartıyla alımlarında taksit yapılamıyor.

Kredi kartına yapılandırma nasıl yapılacak?

Kanun yönetmeliğinde dikkat çeken diğer bir maddede; kredi kartı borçları bankalar(kart sahibi) tarafından talep edilirse, mevcut kart borcunun en fazla 72 aya kadar taksitlendirilebileceği belirtilmiş. 72 aya bölünen borç, her ay kredi kartı asgari ödemesine eklenerek faturalandırılacak.  Ancak bu durumun yalnızca bir sefer uygulanabileceği belirtilmiş.

Bu yapılandırma bireysel kredi kartı borçlarını ve ihtiyaç kredilerini kapsıyor.

Benzer içerikler:  Denizbank Kredi Başvurusu 2017

Yönetmeliğe göre tüketici kredilerinde en fazla 36 ay olabilen vade artık 48 aya yükselecek.

Herkes bu kredi kartı taksiti yapılandırmasından faydalanabilir mi?

Bankalardan gelen açıklamalara göre herkesin bu yapılandırmadan faydalanması mümkün gözükmüyor. Bankalar borçluların ödeme gücüne bakarak sonuca varacaklar. Eğer birden fazla bankaya ait kredi kartı borcunuz varsa borçlarınızı tek bir yerde toplayıp taksitlendirmeniz mümkün olabilecek. Yapılandırmanın faizinin ise tahminen aylık %1 ile %1.5 arasında seyredeceği tahmin ediliyor. Temerrüt faizi % 2.50 düzeyinde seyrediyor, buna göre vatandaşlar için bu yapılandırmanın avantajlı olduğunu söyleyebiliriz.

Bir önceki yazımız olan En Kolay Kredi ve Kredi Kartı Veren Bankalar (Gelir Belgesiz) başlıklı makalemizde anında kredi kartı veren bankalar, en kolay kredi kartı veren bankalar ve hızlı kredi kartı veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*