Kredi Kartı Ekstresi Nedir?

kredi karti ekstresi ne anlama gelmektedir

Kart Ekstresi Nedir?

Günümüzde bankacılık sektörünün en önemli araçlarından birisi şüphesiz kredi kartlarıdır. Bu konuyla bağlantılı olarak kredi kartı ekstresi nedir sorusu da insanların bilgi sahibi olması gereken konular arasındadır. Konumuza geçmeden önce kredi kartının ne olduğunu açıklamak konunun anlaşılabilirliği açısından önemli görülmektedir. Bundan ötürü kredi kartı ve özellikleri ile ilgili detaylara geçerek konumuzu detaylandırmaya başlayalım.

Kredi kartı ekstresi görseli

Kredi kartı, banka ve finansman kuruluşlarınca müşterilerine tahsis edilen ve anlaşmalı POS cihazı bulunan alışveriş ödeme noktalarında ödeme amacı ile ya da banka ATM’lerinden ve bankaların internet şubesinden nakit avans çekebilmek için ve aylık olarak yapılan harcamaların bankaya tek seferde veya anlaşmalı kurumlardan yapılan alışverişlerde taksitler halinde ödeme yapılabilen, nakit ödeme yöntemine alternatif olarak sunulan bir ödeme aracıdır. Kredi kartı ile ilgili olarak verilen bu tanımlamadan sonra kredi kartı ekstresi nedir sorusunun cevabını vermeye başlayabiliriz. Burada verilecek tanımlardan sonra aylık olarak banka tarafından adrese ya da elektronik posta adresine iletilen ekstrelerin ne anlam ifade ettiğini kavramış olacağız.

Kredi Kartı Ekstresi Ne Anlama Gelmektedir?

Kredi kartı ekstresi nedir sorusuna verilecek en net cevap, banka müşterilerinin kredi kartları ile işlem yaptıkları ay sonunda dönem olarak ödemeleri gereken borca ait detayları gösteren bir çeşit belgedir. Dönem borcu olarak da isimlendirilen kredi kartı ekstresi belirlenmiş olan tarihler arasında gerçekleştirilen borçlanma özetini ifade etmektedir. Genel olarak kredi kartı sahiplerinin bilmesi gereken ekstre kavramı kredi kartı için iki hesap kesim tarihi arasında gerçekleştirilen alışverişlerin toplam miktarını ifade eder. Kredi kartı ekstresinde yer alan dönem borcunun ödenmesi ilgili ay için var olan borç yükünün ödenmesi anlamına gelmektedir.

Benzer içerikler:  Kamu Gelirleri Nelerdir?

Kredi kartı ile taksitli alışveriş yapıldığı takdirde alışveriş yapan kimseler için dönem borcunun ödenmesi kredi kartı borcunun tamamen ödendiği anlamına gelmemektedir. Çünkü borcun taksitlendirilmesi demek borçlanılan tutarın taksit sayısı kadar her ay düzenli bir şekilde ödenmesi anlamına gelmektedir. Bundan dolayı ödeme için belirlenen taksit sayısı bitinceye kadar aylık ödemelerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir ve son ödeme tarihinin geciktirilmemesi oldukça önemlidir.

Bir önceki yazımız olan En Kolay Kredi ve Kredi Kartı Veren Bankalar (Gelir Belgesiz) başlıklı makalemizde anında kredi kartı veren bankalar, en kolay kredi kartı veren bankalar ve hızlı kredi kartı veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*