Kredi Kaç Ay Ödenmezse İcralık Olunur?

Kredi Kaç Ay Ödenmezse İcralık Olunur?

Kredi Nedir?

Günümüzde bireysel ve kurumsal olarak kredi kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Haliyle çoğu kimse kredi kaç ay ödenmezse icralık olunur sorusunu sormaya başlamıştır. Çünkü ekonomik olarak bazı dönemlerde yaşanan sıkıntılar dolayısıyla insanlar kredi ödemelerinde sorunlar yaşayabilmektedir. Bundan dolayı çoğu insan ödemelerde yaşadığı sorunların neden olabileceği sıkıntıları önceden fark edip bu konuda önlem almak isteyebilir. Bu açıdan bakıldığında kredi ödemelerinin gecikmesi ya da geç ödenmesi durumunda neler olabileceğini açıklamak gerekecektir. Konunun anlaşılır olabilmesi adına banka kredisinin ne anlama geldiğini açıklamak yararlı olacaktır.

Konumuzu detaylandırmadan önce banka kredisinin bizim için ne anlam ifade ettiğine göz atarak konumuza başlayalım. Banka kredisi, temin edilen paranın belli bir süre sonunda bankaya geri ödenmesi koşuluyla belirli bir faiz karşılığında bankadan ödünç alınan para miktarına verilen isimdir. Genel olarak bireysel, kurumsal, ticari, sanayi ve tarımsal olarak temini sağlanan krediler olduğu gibi özel amaçlar için de kullanılabilen kredi çeşitleri bulunmaktadır. Bu tanımlamadan sonra herhangi bir sorun halinde kredi kaç ay ödenmezse icralık olunur sorusunun cevabını aramaya başlayalım.

Kredi Ödemelerinde Sorun Yaşanırsa Ne Olur?

Kredi kaç ay ödenmezse icralık olunur konumuz kapsamında bir kimse bankadan aldığı krediyi kaç ay ödemez ise icra sorunuyla karşılaşacaktır konusunda detaylara geçebiliriz. Öncelikle ifade etmek gerekir ki bankaların hemen hepsi müşteriler borçlarını ödemediği takdirde hemen icra ve benzeri yollara başvurmazlar ve telefon ederek, SMS ve e-posta göndererek ilgili müşterinin ödemesini yapmasını sağlamak isterler. Bundan dolayı kredi ödemelerinde gecikmeler yaşanması durumunda ilk olarak ilgili müşteriye ödemeleri gerçekleştirmesi yönünde bilgi verilir. Aksi halde icra işlemleri başlatılır.

Bir banka müşterisi kredi borcunu 90 gün boyunca ödemez ise 91. günden itibaren idari takip başlayacaktır. Yine burada da 7 günlük bir ödeme süresi müşteriye tanınarak ve 2 ila 3 kez hatırlatma mesajı göndererek ödeme yapması talep edilir. Aksi halde ödemenin yapılmadığı 97 gün sonunda yasal takip başlar ve kredi ödemelerine karşılık gelen haciz ve icra işlemleri başlatılacaktır. Aynı zaman ilgili kimse kara listeye girer ve 5 yıl süresince kredi kullanamaz.

Benzer içerikler:  Faizsiz Kredi Veren Bankalar Var Mıdır?

Bir önceki yazımız olan En Kolay Kredi ve Kredi Kartı Veren Bankalar (Gelir Belgesiz) başlıklı makalemizde anında kredi kartı veren bankalar, en kolay kredi kartı veren bankalar ve hızlı kredi kartı veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*