Kredi Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Kredi Başvurusu

Bu yazımızda sizlere kredi başvurusu kaç günde sonuçlanır sorusunun cevabını vereceğiz. Bu kapsamda verilecek bilgiler bankadan bankaya değişmekle birlikte genel olarak belli standartlarda olabilecektir. Herhangi bir bankadan kredi temin edebilmek için bazı evrak ve belgeler istenmektedir. Bunların eksiksiz bir şekilde temin edilmesi ile birlikte kredi başvuru işlemi başlamış olacaktır. Bankalar tarafından istenen bu belgeler nüfus cüzdanı fotokopisi, gelir belgesi ve ikametgah belgesidir. Tabi ki bu belgeler her kredi türüne başvuru yaparken istenenler arasındadır. Ayrıca taşıt ve konut kredileri için istenen fazladan belgeler bulunmaktadır. Örneğin araç kredisi için ruhsat ya da proforma fatura istenirken, konut kredileri için tapu istenebilmektedir.

Kredi Başvuru Sonuçlanma Süreleri

Çalışmak istediğiniz bankaya yukarıda belirtilen evraklarla başvuru yaparak işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Belge tesliminden sonra artık konu bankaya iletilmiş olacaktır ve bankalar kendi politikaları ve kuralları gereği gerekli araştırma ve incelemeyi yapacaklardır. Bu süreç bankadan bankaya ve kredi türlerine değişkenlik gösterebilecektir. Kredi başvurusu kaç günde sonuçlanır sorusu için öncelikle vereceğimiz cevap ihtiyaç kredilerinin cevaplanma süresidir. Kredi türleri içerisinde en hızlı cevaplanan kredi türü ihtiyaç kredileridir. Bir bankaya ihtiyaç kredisi için başvuru yapıldığı takdirde en fazla 3 (üç) gün sürecektir. Bu süre içerisinde olağandışı bir durum olmazsa kredi başvuru sonucu banka tarafından ilgili müşteriye iletilecektir.

Burada bir hususu daha belirtmek de yarar vardır. Artık internet üzerinden çevrimiçi olarak birçok işlem yapılabilmektedir. Ve artık bankalar da bazı kredi başvurularını internet üzerinden almaya başlamışlardır. Böyle olunca sonuçlar daha da kısalmış durumdadır. Öyle ki 5 dakika için kredi başvurusu sonuçlandıran bankalar da bulunmaktadır.

Kredi başvurusu kaç günde sonuçlanır konusunda en uzun sonuçlanma süresi konut kredilerinde olmaktadır. Başvuru sonucu genellikle bir haftayı bulan konut kredileri müşterileri en çok bekleten kredi türüdür. Bu kadar sürmesinin nedeni aslında başvuru sonrası bankanın konutun incelenmesi için ekspertiz göndermesinden kaynaklanır. Bu süre de değişmekle birlikte genel olarak bir haftayı bulabilmektedir. Görüldüğü gibi kredi başvuru sonucu genellikle kredi türlerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Benzer içerikler:  İpotekli İhtiyaç Kredisini Çekebilmek İçin Yapılması Gerekenler

Bir önceki yazımız olan En Kolay Kredi ve Kredi Kartı Veren Bankalar (Gelir Belgesiz) başlıklı makalemizde anında kredi kartı veren bankalar, en kolay kredi kartı veren bankalar ve hızlı kredi kartı veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*