KOSGEB Nedir ? Nasıl Destek Alınır ?

KOSGEB Nedir ? Nasıl Destek Alınır ?

KOSGEB Nedir ?

Küçük ve orta ölçekli işletmeleri geliştirme kısaca KOSGEB, “kobi” olarak adlandırılan mikro, orta ve büyük ölçekleri işletmelere sahip yatırımcılara destek sağlayan kamu kurumudur. Kobiler, kendilerini geliştirme ve rekabetçi piyasaya ortak olmalarına yardım amaçlı KOSGEB desteği alabilmektedir.

KOBİ ‘lerin kendilerini geliştirmesi, pacağı Ar-Ge çalışmaları için, küresel pazarda söz sahibi olmaları için ya da kurumsallasıp girişimcilikte ön planda olmak için kendilerine destek sağlayacağı hizmetleri onlara KOSGEB sunar. Bu bağlamda kendilerini geliştirmek ve küresel-bölgesel kültürünü artırmak isteyen KOBİ diye adlandırdığımız işletmeler KOSGEB desteğini alarak bu yönde ilerleyebilirler. 20 Nian 1990 tarihinde kurulmuş olan KOSGEB, işletmelere kendilerini geliştirme hizmetleri sunan bir kuruluştur. Bu kuruluştan faydalanmak isteyen işletmeler hangi işletmeler, her işletme faydalanabilir mi, nasıl kayıt olurum, gibi sorularınız varsa size bu konular hakkında kısa bilgiler sunalım. Aşağıda tekrar dile getirdiğimiz soruları yanıtları ile birlikte okuyabilir ve KOSGEB hakkında birz daha bilgiye sahip olabilirsiniz.

Peki KOSGEB ‘e başvurmak nasıldır, nasıl başvuru yapabilirim ?

Tüm bunlar için öncelikli olarak KOSGEB veritabanına kayıt olmanız şartı aranır. Bu kayıt geçekleştikten sonra ise işletmenizin KOBİ olup olmadığına bakılır ve bu yönde gerekli işlemler yapılarak KOSGEB uzmanları tarafından size destek programları, hibeleri ya da istediğiniz kredi programları hakkında yardımcı olunur. Ve size uygun kredi imkanları ile KOSGEB hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Çok basit yalnızca veritabanı kaydı için bilgilerinizi dolduruyorsunuz, incelenen bu bilgileriniz doğrultusunda sizin bir KOBİ olup olmadığınız belirleniyor ve bu doğrultuda size uygun girişimcilik geliştirme ve pazarda söz sahibi olmanıza yardımcı destek programlarını almış oluyorsunuz. KOSGEB destekli işletmeleriniz ile iyi bir piyasa kültürü sizi bekliyor.

Benzer içerikler:  Kredi Kartı İle Fatura Nasıl Ödenir?

Bu KOSGEB, başka hangi işletmelere destek verebilir ?

KOBİ harici destek planlaması var mı ya da özel istekler için destek alabilr miyim ?

Bu sorularınza ise şöyle yanıt bulalım :

KOSGEB, KOBİ ‘lerin yanında birçok sektörü de desteklemektedir. Genel bir yargı ile çoğu sektörü içine alan KOSGEB ‘ten siz de faydalanabilirsiniz bunun için KOSGEB destekli sektörleri araştırabilir kendinize  ve işletmenize uygun planlardan siz de destek alabilirsiniz. Ya da siz de bir KOBİ olarak işletmenizi geliştirebilir, KOSGEG ile büyütebilirsiniz. Tüm bunlar KOSGEB destekli olup, sizin ihtiyaçlarınıza yanıt olabilecek programlar olarak uygulanan piyasa pazarında girişimcilik yaratabileceğiniz uygulamalardır.

Bir önceki yazımız olan En Kolay Kredi ve Kredi Kartı Veren Bankalar (Gelir Belgesiz) başlıklı makalemizde anında kredi kartı veren bankalar, en kolay kredi kartı veren bankalar ve hızlı kredi kartı veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*