Kosgeb Hibe Kredi Alma Şartları


Küçük ve orta büyüklükteki işletmelere Kosgeb tarafından hibe kredisi verilmektedir. Peki, Kosgeb hibe kredi alma şartları nelerdir? Yazımızın devamında Kosgeb hibe kredisinden, şartlarından ve nasıl alınacağından bahsedeceğiz. Siz de bu krediden faydalanmak istiyorsanız mutlaka dikkatlice okumalısınız.

Kosgeb Hibe Kredi Alma Şartları Nelerdir

Kosgeb, küçük ve orta büyüklükteki işletmeler için birçok hizmetler sunmaktadır. Her zaman onlara destek olmak amacıyla yanlarında olmaya çalışmaktadır. Bu hizmetlerden en çok ilgi göreni ise şüphesiz hibe kredisi olmaktadır. Belirli koşulları sağlayan işletmelere verilen bu kredi, tamamen hibe edilmektedir. Yani geri ödemesi istenmemektedir. İşini büyütmek ya da yeni bir kurmak isteyen kişiler bu krediden faydalanarak hayallerini gerçekleştirebilmektedir.

Hibe kredisi desteği büyük bir hizmet olduğundan dolayı işletmelerin bu krediden faydalanabilmeleri için bazı şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. Kosgeb hibe kredi alma şartları nelerdir diye merak ediyorsanız işte bu sorunun cevabı:

  • Kosgeb’den hibe kredisi alabilmek için ilk şart işletmenin Kosgeb veri tabanında kayıtlı bir işletme olmasıdır. İşletmenin yeni kuruluyor olması ya da daha önceden mevcut olması arasında fark yoktur. Gerekli resmi işlemleri tamamlanmış ve vergi levhası olan her şirket Kosgeb’e kayıt olabilir.
  • Kosgeb kayıtlarında işletmenin sicilinin temiz olması gerekir. Daha önce alınan desteklerde gerekli koşulları yerine getirmesi ve hiçbir ceza almamış olması gerekir. Bu şekilde olduğu sürece Kosgeb tarafından verilen her türlü destekten faydalanılabilir.
  • Bazı durumlarda Kosgeb hibe kredisi verirken İş-Kur ile ortaklaşa açılan kurslara katılım şartı alınmaktadır. 1 ay kadar süren kursta nasıl şirket sahibi olunur konusunda eğitim verilmektedir. Kurs sonunda alınacak olan sertifikaya sahip olmak yeterli olacaktır.
  • Kosgeb tarafından verilen desteklerde olduğu gibi hibe kredi alabilmek için de mutlaka bir projenin olması gerekir. Bu projede işletmeye dair tüm detaylar ve bu paraya neden ihtiyaç duyulduğuna dair kesin ve net bilgiler yer almaktadır. Gerekli incelemenin ardından proje kabul edilirse hibe kredi almak için gerekli olan tüm şartlar yerine getirilmiş sayılacaktır.
Benzer içerikler:  HSBC Bank Kredi Başvurusu

Hibe kredisi başvurusunda bulunmadan önce Kosgeb hibe kredi alma şartlarının yerine getirilip getirilmediği mutlaka kontrol edilmelidir. Çünkü yapılan başvuru olumsuz cevaplanırsa bir sonraki hibe kredisi başvurusunun olumlu karşılanması daha zor olacaktır. Bu nedenle işi zora sokmadan gerekli iyileştirmelerin yapılarak uygun hale gelinmesinin ardından gerekli başvurunun yapılması önerilir.

Bir önceki yazımız olan En Kolay Kredi ve Kredi Kartı Veren Bankalar (Gelir Belgesiz) başlıklı makalemizde anında kredi kartı veren bankalar, en kolay kredi kartı veren bankalar ve hızlı kredi kartı veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*