KOSGEB 50 Bin Lira Hibe Kredi Desteği

KOSGEB Hibe Kredi Desteği Şartları

İş kurmak isteyen kadın ya da erkek tüm girişimcilere KOSGEB desteği tam hızıyla devam etmektedir. Girişimcilik kredisi adı altında 50 Bin TL hibe kredi imkanını girişimcilere sunan KOGEB, girişimcilerden talep ettiği şartları da daha kolay hale getirerek girişimcileri iş yeri kurmak için teşvik etmektedir. Önceki dönemlere göre KOSGEB 50 bin TL hibe şartları 2017 yılından itibaren daha kolay bir seviyeye getirilmektedir. 50 Bin TL hibe olmak üzere girişimcilere 100 Bin TL kredi imkanı sunan KOSGEB, girişimcilere tüm finansal desteği sağlamaktadır.

KOSGEB Hibe Kredisi Başvurusu Neler Gereklidir?

  • Öncelikle kosgeb hibe kredi alma şartları başında girişimcilik sertifikası gelmektedir. Hibe kredisi almak isteyenler öncelikle KOSGEB’in açmış olduğu kursa katılım sağlayarak girişimcilik sertifikasını almak durumundadır.
  • İşyeri açılmadan önce KOSGEB başvuru doldurularak işyerinin açılması için ön onayın alınması gerekmektedir.
  • KOSGEB veri tabanına kayıt işlemleri tamamlanmalıdır.
  • Yapılacak olan işin ve açılacak olan işyerinin projesi hazırlanarak KOSGEB’e sunulmalıdır.
  • KOSGEB’in hibe kredisi için belirlediği şartlardan birisi de mülakata katılım olmaktadır. Hibe desteği almak isteyen girişimciler KOSGEB’in belirlediği zamanda yapılacak olan mülakata katılmak durumundadır.
  • KOSGEB’in belirlediği şartları içeren taahhütname karşılıklı olarak imzalanmalı ve tüm bu aşamaların ardından işyerinin açılışından sonra yapılan ödemelerin faturaları KOSGEB’e belgelendiğinde girişimci hibe kredisi alabilmektedir.

KOSGEB Hibe Kredisine Kimler Başvuru Yapamaz?

KOSGEB tarafından belirtildiği gibi hibe kredisi çalışmayan ve herhangi bir iş sahibi olmayan ancak işyeri açmak isteyen girişimcilere verilen bir kredi seçeneğidir. Bu kapsamda işletme sahipleri hibe kredi imkânından faydalanamamaktadır. İşletme sahibinin bu kredi imkânından faydalanabilmesi için en son kredi aldığı dönemin üzerinden en az bir sene geçmesi gerekmektedir. Ayrıca 2015 yılında yapılan değişik ile herhangi bir yerde sigortalı olarak çalışan ya da henüz sigorta çıkışı yapılmayan kişiler de KOSGEB hibe kredisi imkânlarından faydalanamamaktadır.

Benzer içerikler:  Devlet Hibe Destekleri

KOSGEB Hibe Kredisine Başvurusunda Yaş Sınırı Var mı?

KOSGEB 50 Bin TL hibe kredisi işyeri açacak olan girişimcilere verilmektedir. Dolayısıyla da KOSGEB’in talep ettiği şartları yerine getiren tüm girişimciler bu kredi imkânından faydalanabilmektedir. Dolayısıyla da başvuru sırasında herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Bu doğrultuda kosgeb genç girişimci proje örnekleri de sunarak girişimcilere destek olmaktadır.

Girişimci Adayları En Fazla Kaç Kez Hibe Kredisi Başvuru Yapabilir?

Girişimci adayları KOSGEB hibe kredisi başvurusu yaptığında girişimcinin başvuru formları, işletmenin sürdürülebilirlik ve kar oranı KOSGEB tarafından incelenmektedir. Şayet KOSGEB bu oranların düşük olduğuna ve işletmenin uzun ömürlü olmadığına karar verirse girişimcinin kredi talebi de reddedilmektedir. Dolayısıyla da talebi reddedilen girişimcilerin toplamda üç kez hibe kredisi başvurusu yapma hakkı bulunmaktadır. Eğer girişimci adayı üç kez üst üste başvuru yaptığı takdirde yapmış olduğu üç başvuru da onaylanmaz ise girişimci adayının girişimcilik hakkı KOSGEB tarafından tamamen fes edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Yapı Kredi KOSGEB Faizsiz Kredi Desteği başlıklı makalemizde faizsiz kredi, Kosgeb ve yapıkredi bankası hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*