Konut Kredisi Faiz Oranları

Konut Kredisi Oranları

Konut kredisi oranları belirli bir faiz oranı uygulanarak kullanılan kredi türlerinden bir tanesidir.

Bankaların tüm kredi türlerinde olduğu gibi konut kredisi oranları‘da aynı olmayabilir. Ülkemizde faaliyet gösteren pek çok banka bulunmaktadır. Aralarında yaşanan rekabet, faiz oranlarında ve diğer masraflarda gözle görülen farklılıkların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bankaların faiz oranlarını ve kredi maliyetlerini, hesaplama araçlarını kullanarak takip edebiliriz.

Konut kredisi oranları bankadan bankaya değişiklik gösterebilmektedir. Kredi Hesaplama Merkezi hesaplama araçları ile bankaların maliyet bilgilerini sizinle paylaşarak en doğru kararı vermeniz için sizlere yardımcı olmaktadır. Merkezin hesaplama araçlarını kullanarak banka faiz oranlarını karşılaştırabilir ve en hesaplı kredi kullandıran bankayı tercih edebilirsiniz.

Bankaların faiz oranları yaşanılan ekonomik gelişmeler ve bankaların gerçekleştirdikleri kampanyalar dahilinde değişmektedir. Değişen faiz oranları, maliyeti etkilediği için kredi kullanmak isteyen ya da kullandığı konut kredisi hakkında refinansman düşünen kişilerin dikkatle takip ettikleri konulardan biridir. Bankaların konut kredisi oranları güncel bilgilerini takip ederek hangi bankanın ne kadar faiz uyguladığını, hangi bankadan çekilen kredinin daha hesaplı olduğunu karşılaştırabilir, kredi kullanmadan önce uygun bankaları kıyaslayabiliriz. Ancak unutmayın ki, düşük faiz oranı her zaman hesaplı krediyi kullanacağınız anlamına gelmez. Bazen bankaların uyguladıkları ek masraflar, kredi maliyetini daha fazla yükselterek diğer bankaları avantajlı hale getirmektedir. Bu nedenle güncel faiz oranı bilgilerini değerlendirirken tüm bankaların karşılaştırmalı kredi maliyet listesine göz atmalıyız.

Konut kredisi yapılandırma diğer adıyla refinansman ödemekte olduğunuz kredinin kapatılması ve yeni faiz oranları ile yeniden düzenlenmesidir. Kredi kullanan birçok kişi düşen faiz oranları ile birlikte refinansman işlemi için bankalara başvuru yapmaktadır. Peki, konut kredisi nasıl yapılandırılır? Kredi yapılandırma işlemi için mutlaka kredi kullanılan bankaya başvurmanıza gerek yok. Başka bir bankaya başvurarak da refinansman işlemi gerçekleştirebiliriz. Ancak yapılandırma işlemi için ek masraf uygulanmaktadır. Kredinizi kapatarak yeniden yapılandırmaya karar verdiğinizde yeni faiz oranı ile elde edeceğiniz kazancın kredi kapatma nedeni ile ödeyeceğiniz masraftan daha fazla olması gerekmektedir. Aksi takdirde kredi yapılandırmanızın hiçbir anlamı olmayacaktır.
Konut kredisi oranları, hangi kredi türünü kullanmak istersek isteyelim kredi geçmişimizin temiz olması gerekmektedir.

Benzer içerikler:  Yabancılar Konut Kredisi Alabilir Mi?

Bankalar konut kredisi oranları kullanmak için başvuru yapan banka müşterisinin geçmiş batık kredi borçlarını ve kredi geçmişini araştırarak müşterinin kredi notu hakkında bilgi alır. Daha önceki konut kredisi oranları performansınızın kötü olması kredi notunuzu düşürdüğü için sizi riskli müşteri haline getirerek kredi kullanmanızı zorlaştırmaktadır. Geçmiş kredi borcu bulunan ve bunu ödemekte istenilen performansı sağlayamayan, bankaların kredi takibinde istenilen puanı sağlayamayan kişiler bankaların kredi vermekte zorlandığı banka müşterileri arasında yer almaktadır.

Bankaların kredi kullanmak isteyenlerde aradıkları en önemli özelliklerden bir tanesi de düzenli bir gelir şartıdır. Gelirini belgeleyemeyen kişiler de özellikle ev kredisi kullanırken zorlanmaktadır. Ancak her bankanın farklı kriterleri vardır. Siz de bankaların kredi şartlarını araştırarak kendi koşullarınız için uygun kredi kullanma imkanını sağlayan bankaya kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Denizbank 3280 SMS Kredi Başvurusu başlıklı makalemizde 3280 SMS Kredi, Cebimde Kredi ve Denizbank Kredi Başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*