Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Konut Kredisi Nasıl Alınır?
Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Konut kredisi kullanmak isteyen bireyler 3 adet belgeyi hazırlayarak bankaya başvurabilirler. Bu belgeler; nüfus cüzdanı, ikametgah ve gelir belgesidir.

Geliri olan her birey konut kredisi kullanabilmektedir. Konut kredisi kullanamayacak olan kişiler; Daha önce kredi borcundan dolayı banka takip kararı çıkmış şahıslar ve Bankalar tarafından yapılan kredi skorlaması kötü olan kişilerdir.

Mortgage kredisi kat mülkiyeti tapusu bulunan konutlara verilir. Bununla beraber Türkiye’de nitelikli konutun fazla olmamasından dolayı, Mortgage inşaattan olan konutlar için de kullanılabilmektedir. Ancak, kat irtifak tapusunun olması gerekmektedir. Konut kredisi nasıl alınır? Konut kredisi alırken bankaların uyguladığı ve karşılaşacağımız bir çok masraflar bulunmaktadır. Kredi almadan önce bunları bilmek ve bilinçli bir şekilde hareket etmek atacağımız en iyi adımlardan bir tanesi olacaktır.

Konut kredisi verilmeden önce bankalar ev ile ilgili ekspertiz raporu istemektedirler. Ekspertiz Sermaye Piyasası Kurulu lisansına sahip gayrimenkul değerleme şirketleri tarafından gönderilir. Bu ekspertiz konut‘un acil satış değeri ile gerçek değerine bakarlar. Bunlar belirlendikten sonra bankaya bir rapor verilir. Böylece konut kredisi verilmeden önce konut için ekspertiz değeri hesaplanmış olur. Ekspertizin belirlediği değerin %75′i oranında bankalar konut kredisi verebilmektedir. Burada konut kredisi almak isteyen şahsın aylık geliri ve ayda ödeyebileceği maksimum miktar da önemlidir.Şahsın aylık gelirinin %35’ine kadarlık ödeme koşullarında kredi çıkarılıp, ona göre taksitlendirmeler yapılır.

Konut kredisi yapılandırma diğer adıyla refinansman ödemekte olduğunuz kredinin kapatılması ve yeni faiz oranları ile yeniden düzenlenmesine denir. Kredi kullanan birçok kişi düşen faiz oranları ile birlikte refinansman işlemi için bankalara başvurmaktadır. Peki, konut kredisi nasıl yapılandırılır? Kredi yapılandırma işlemi için mutlaka kredi kullanılan bankaya başvurmanıza gerek yok. Başka bir bankaya başvurarak da refinansman işlemini gerçekleştirebiliriz. Ancak yapılandırma işlemi için ek masraf uygulanmaktadır. Kredinizi kapatarak yeniden yapılandırmaya karar verdiğinizde yeni faiz oranı ile elde edeceğiniz kazancın kredi kapatma nedeni ile ödeyeceğiniz masraftan daha fazla olması gerekmektedir. Aksi halde kredi yapılandırmanızın hiçbir anlamı olmayacaktır.

Benzer içerikler:  Konut Kredisi Almak İçin Kefil İstenir Mi?

Konut kredisi alırken ödenecek tüm masrafları hesaba katmak gerekmektedir. Kredi kullanarak ev sahibi olmak isteyen bireyler sadece faiz ödemezler. Kredi kullanmak bazı masrafları da beraberinde getirmektedir. Birinci sırada faiz ödemesi bulunmaktadır. Bankaların belirlediği faiz oranları çerçevesinde hesaplanan faiz kredi maliyetine etki eden en önemli unsurdur. Alım-satım masrafları adı altında ekspertiz ücreti, banka kredi kullandırma ücreti, BSMV, dosya masrafı, başvuru ücreti, işlem ücreti, avukat ücreti alınmaktadır. Bu masrafların ne kadar olacağı kesin olarak bilinmemektedir.

Masraflar alınan konuta ve bankalara göre farklılık gösterebilmektedir ve birçok banka bu masrafları tahsil etmektedir. Yine Bireysel Yaşam Sigortası, DASK ve Konut Sigortası yapılması gerekli sigortalardır. Konut kredisi masrafları kredi maliyetini etkileyen, bankadan bankaya değişiklik gösteren ve yapılması zorunlu olan masraflardır.

Bir önceki yazımız olan Denizbank 3280 SMS Kredi Başvurusu başlıklı makalemizde 3280 SMS Kredi, Cebimde Kredi ve Denizbank Kredi Başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*