Kadın Girişimci Kredisi

Kadın Girişimci Kredisi
Kadın Girişimci Kredisi

Kadın Girişimci

Erkek girişimcilere göre devlet KOSGEB iş birliği ile kadınların çalışma hayatındaki yeri ve önemini arttırmak ve kadınların ekonomik bağımsızlığını sağlamak amacı ile kadın girişimcilere daha önem vermektedir dolayısıyla da iş kurmak isteyen ve ev hanımı olan kadın girişimcilere devlet desteği daha fazla olmaktadır. Tekstil, kuaför ya da gıda üzerine işyeri açmak isteyen kadın girişimciler hibe destekli kredi imkânı sayesinde finansal anlamda destek sağlayarak kolay bir şekilde iş hayatına katılma olanağına sahip olacaktır.

Kadın Girişimcilere 50 Bin TL Hibe Kredi

İşyeri açmak isteyen kadın girişimcilerin yüzünü KOSGEB güldürüyor. Tek başına ya da ekip halinde işyeri açmak isteyen kadın girişimcilerin birçok kredi imkânı bulunmaktadır. Ekip halinde 5 ile 7 kadın girişimcilere birçok vakıf tarafından mikro kredi kapsamında 1000 TL hibe desteği sağlanmaktadır. Bu kredi seçeneğinin yanı sıra 50 Bin TL kadın girişimci kredisi kosgeb tarafından sunulmaktadır. Erkek girişimciler için 65 Bin TL ödeme şartı ile verilen 50 Bin TL hibe desteği kadın girişimcilerde farklılık göstermektedir. Öyle ki; kadın girişimciler 55 Bin TL harcama yaptığı takdirde 50 Bin TL hibe kredisi alma hakkına sahip olmaktadır. Böylece KOSGEB kredisi sayesinde kadın girişimciler rahat bir nefes almaktadır.

50 Bin TL Hibe Kredi İçin Eğitim Şart!

KOSGEB’in kadın girişimcilerine vermiş olduğu %O Bin TL hibe kredi için temel şart öncelikle girişimcilik sertifikası alınması olmaktadır. Bu kredi imkânlarından faydalanarak KOSGEB’den finansal desteği sağlamak isteyen kadın girişimciler öncelikle KOSGEB’in düzenlemiş olduğu girişimcilik kurslarına katılarak girişimcilik sertifikasını almak durumundadır. Aksi takdirde girişimcilik kurslarına katılmayarak girişimcilik sertifikasını almamış olan kadın girişimciler %= Bin TL hibe kredisinden faydalanma hakkını kaybedeceklerdir. Ayrıca başvuru sırasında KOSGEB’in aradığı şartlardan birisi de işletmenin uzun ömürlü olup olmayacağıdır. Şayet KOSGEB, işyerinin uzun ömürlü olmayacağına karar verir ise kredi başvurusu KOSGEB tarafından onaylanmamaktadır ve girişimcinin ardı ardına üç kez başvurusu onaylanmaz ise girişimcilik hakkı KOSGEB tarafından tamamen iptal edilmektedir.

Benzer içerikler:  Turizm Destek Paketi - Ziraat Bankası

Kadın Girişimci Hibe Kredisi İçin Gerekli Belgeler

KOSGEB kadın girişimci hibe destekli kredi için ilk belge girişimcilik sertifikası olmaktadır. Bu sertifikaya ek olarak kadın girişimciler;

  • KOSGEB ver tabanına kayıt olduktan sonra Kobi bilgi dokümanını ve beyannamesini doldurarak taahhütnameyi imzalayarak bu belgeleri de hazırlamak durumundadırlar.
  • Bu beleğeler tamamlandıktan sonra kadın girişimciler işyeri projesini hazırlayarak KOSGEB’e sunum yapmalıdır. Bu aşamadan sonra ki aşama ise artık işyerinin açılmasıdır.

KOSGEB kadın girişimci hibe destekli kredi başvurusu için gerekli belgeler KOSGEB’e verildikten işyeri açma işleminden sonra yapılan tüm harcamalar ayrıntılı bir şekilde faturalandırılmalıdır. Bu faturalar tüm işlemler sonrasında KOSGEB’e ibraz edildikten kısa bir süre sonra kadın girişimci hibe kredisi çıkmış olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Denizbank 3280 SMS Kredi Başvurusu başlıklı makalemizde 3280 SMS Kredi, Cebimde Kredi ve Denizbank Kredi Başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*