İşyeri Büyütme Kredisi Nasıl Alınır?

İşyeri Kredisi

İşyeri açmak isteyen girişimci adaylarına birçok banka gibi KOSGEB de devlet destekli hibe kredi imkânı sunmaktadır. Ancak işyeri sahibi olan fakat işyerini büyüterek daha fazla kazanç sağlamayı amaçlayan esnafların da birçok bankadan olduğu gibi KOSGEB’den de kredi imkânlarından faydalanma hakkı bulunmaktadır. KOSGEB işletmemi büyütmek istiyorum diyen esnaflara finans desteği sağlarken devlet desteği de vererek KOSGEB kredisini daha cazip hale getirmektedir.

KOSGEB’den Hem Girişimcilere Hem Esnaflara tam Destek

Girişimciliği arttırmayı hedefleyen KOSGEB, yeni işyeri açmak isteyenlere 50 Bin TL hibe olmak üzere 100 Bin TL kredi imkânı sunmaktadır. Girişimci adaylarının yanı sıra mevcut işyerini büyütmek isteyen esnafların da taleplerine kulak vermektedir. İşyerini büyütmek isteyen her esnaf KOSGEB şartlarını yerine getirdiği ve KOSGEB’in talep ettiği belgeleri temin ettiği takdirde işyeri geliştirme kredisi alabilmektedir.

Büyük İşyerine KOSGEB’den Büyük Desek!

Girişimcilere devlet destekli kredi imkânı sunan KOSGEB, işyerini büyütmek isteyen esnaflara da birçok ayrıcalık ve olanak tanımaktadır. KOSGEB desteği ile yeni bir işyeri açan girişimcilerin de bu destekten faydalanabileceği gibi aynı zamanda mevcut işyeri çalıştıran esnaflar da bu imkândan faydalanabilmektedir.

Birçok başlık altında işyeri büyütme kredisi veren KOSGEB, “Destek programına” kayıt yaptıran her esnafa; 30 Bin TL yurtiçi fuar desteği hibe kredisi, üniversite mezunu eleman talebi için 20 Bin TL’ye kadar nitelikli eleman hibe kredisi desteği, işletmenin reklam ve tanıtımı için 15 Bin TL’ye kadar tanıtım destek hibe kredisi verirken aynı zamanda işletme belge ihtiyaçları için de KOSGEB, 10 Bin TL’ye kadar belgelendirme hibe destek kredisi imkânı sunmaktadır. KOSGEB bu kredi imkânları ile işletme sahiplerine şirket büyütme yöntemleri göstererek girişimciliğin artmasını ve daha kaliteli hale gelmesini hedeflemektedir.

KOSGEB İşyeri Büyütme Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB, girişimci adaylarından başvuru sırasında talep ettiği belgeler ve katılımlar gibi işyerini büyütmek amacı ile KOSGEB kredisi çekmek isteyen esnaflardan da bir takım şartlar talep etmektedir.

Bankalarda da olduğu gibi KOSGEB, işyeri büyütmek için kredi talep eden esnaflardan işyeri gelir tablosunu talep etmektedir. Bu tablo KOSGEB tarafından incelenmektedir ve onaylanır ise esnafa işyeri büyütme kredisi verilmektedir.

İşyeri Büyütme Kredisi Seçenekleri

Esnafa ve girişimcilere tam finansal destek sağlayan KOSGEB’in yanı sıra işyeri büyütme kredisi birçok banka aracılığı ile de alınabilmektedir. Her bankanın kendi bünyesinde belirlemiş olduğu faiz oranları doğrultusunda verilen işyeri büyütme kredisi çoğu zaman yine devlet destekli verilmektedir.

İşyeri büyütme kredisi başvurusu sırasında her banka farklı taleplerde bulunabilmektedir ancak genel olarak her banka öncelikle mevcut işyerinin gelir tablosunu talep etmektedir. Kredi soruşturması kapsamında kişinin kredi notu, varsa kredi ödemeleri durumuna bakılmaktadır. Bu soruşturmalar doğrultusunda banka uygun görür ise kefil talep etmeden kredi imkânı sunmaktadır ancak bankanın gerekli gördüğü durumlarda işyeri kredisi başvuru sırasında kefil de talep edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Fikri Mülkiyet Hakkı Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Benzer içerikler:  Girişimcilerin Bilmesi Gereken Siteler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*