İstihdam Nedir?

istihdam

İş ve çalışma alanında sık sık kullanılan kavramlardan birisi de istihdam kavramı olmaktadır. İş hayatına atılmak isteyen ya da iş hayatının içinde bulunan kişilerin istihdam etmek ne demek hakkında az ya da çok bilgisi olmaktadır.

İstihdam Ne Demektir?

Ülke genelinde mevcut olan iş gücü potansiyelinin ekonomik faaliyetler bağlamında üretime katılmasına “İstihdam” adı verilmektedir. Diğer anlamı ile istihdam kelime anlamı; genel olarak iş gücü ya da iş olanakları olarak da nitelendirilmektedir.

İstihdam kavramı birçok alanda farklı anlamlarda kullanılırken aslında temelde aynı anlamı ifade etmektedir. İktisat alanında istihdam; ülke genelinde çalışmak için hali hazırda bulunan iş gücü potansiyeli anlamında kullanılmaktadır.

İstihdam Çeşitleri Nelerdir?

İktisadi alanda istihdam kavramı üç ana başlığa ayrılmaktadır;

  • Eksik İstihdam: Yapılması gerekli olan bir iş için gerekli iş gücünün altında işçi alımı yapılması sonucunda istihdamın tam olarak sağlanamaması dolayısıyla da ekonomik faaliyetlerin tam olarak gerçekleştirilememesidir.
  • Tam İstihdam: Ülke genelinde işsizlik oranını yok etmeye yönelik yapılan çalışmalar kapsamında mevcut ekonomik faaliyetlere yönelik iş gücü ihtiyacının tamamen karşılandığı ve işsizlik oranının en aza indirgenmesinin hedeflendiği istihdam çeşididir.
  • Aşırı İstihdam: Ekonomik faaliyetler kapsamında gerekli iş gücünün daha üzerinde bir işçi alımının yapıldığı bir istihdam türüdür. Yani Aşırı istihdam aynı zamanda tam istihdamı da kapsamaktadır.

İstihdamı Etkileyen Ölçütler

Bir ülkede ya da herhangi bir ekonomik alanda istihdam oranını ve dolayısıyla da iş gücü ihtiyacını etkileyen birçok etken bulunmaktadır. Bu etkenler kısaca istihdamı etkileyen ölçütler olmaktadır.

İstihdamı etkileyen ölçütlerin başında fiziksel iş gücü ile birlikte iş gücüne etkili olacak makine ve teçhizat üretim unsurlardır. Bu unsurlar doğrultusunda istihdam oranı belirlenmektedir.

Benzer içerikler:  Gelir Belgesiz Kredi veren Bankalar

İstihdamı etkileyen ikinci bir ölçüt ise; iş gücünün istihdam sırasında çalışacağı toplum çalışma süresi olmaktadır. Üretim ve istihdamın sadece işçi sayısı ile hesaplanması mümkün değildir dolayısıyla da istihdam ölçütünde aynı zamanda işçilerin emek gösterdiği toplam zaman dilimi de büyük önem arz etmektedir.

İstihdamı Arttırabilmek İçin Neler Yapılabilir?

Bir ülkede istihdam olanakları ne kadar artırılır ise o ülkedeki mevcut görülen işsizlik oranı da o kadar az olacaktır. Doğru politika ve yöntemler ile mevcut bütçeye uygun olarak istihdam oranını arttırmak mümkün olmaktadır.

Ülke genelinde açılan fabrikalar en büyük istihdam alanlarını oluşturmaktadır. Bu nedenle de insanların arz ve talepleri doğrultusunda açılan üretim fabrikaları aynı zamanda işsizlik oranını artıran kişilere iş alanı oluşturacaktır.

İstihdamı arttırabilmek için doğru bir çalışma stratejisi belirlenmelidir. Yaş aralığı tüketici kesime kaymış olan bireylerin emekli olmasını sağlamak ve üretici potansiyeli olan dinamik iş gücüne istihdam alanı açmak istihdam sanatı haline gelerek işsizlik oranında düşüş olmasını sağlayacaktır ve böylece genç ve üretken nüfus sayesinde üretim daha hızlı ve daha nitelikli bir hal alacaktır.

Bir önceki yazımız olan Denizbank 3280 SMS Kredi Başvurusu başlıklı makalemizde 3280 SMS Kredi, Cebimde Kredi ve Denizbank Kredi Başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*