ISO 9001 Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

ISO 9001 belgesi

ISO 9001 Belgesi Nasıl Alınır?

ISO: İnternational Organization For Standardization, diğer bir deyişle uluslararası standardizasyon örgütünün oluşturduğu kalite yönetim standardıdır. ISO 9001 standartları (İSO belgesi) ise firmanın ürün ve hizmetlerinin milletlerarası onaylanmış yönetim sistemine uygun bir şekilde idare edilen bir anlayış sergileyen firmanın ürün ve hizmette kalitenin yanı sıra sürekliliğini de devam ettirebileceğinin bir güvencesidir diyebiliriz. ISO 9001 kalite belgesi ise yönetim sistemindeki kaliteyi tanımlamaktadır. Sektör standarda uygun şartları taşıdığında “ISO belgesini” almaya hak kazanır. Kuruluşun ISO belgesinin olması, ürünlerinin uluslararası standartlara uygun olarak üretildiği anlamına gelir. Bu standartlar 90’dan fazla ülkenin üye olduğu söz konusu örgüt tarafından geliştirilmiştir. Merkezi İsviçre’nin Cenevre kentinde olan örgüt, her ülkede akreditasyon kurumlarına genel yetki vermiştir. Türkiye’de bu yetki TÜRKAK’a verilmiştir. Bazı ülke ve bölgelerde benzer teknolojilere farklı standartlar geliştirilebilir. Bu da “ticaret için teknik engel” teşkil eder. İSO’nun günümüzü aydınlatan en önemli işlevi bu engelleri ortadan kaldırmaktır. Dolayısıyla da ortadan kalkan engeller ticaretin önünü açmaktadır.

ISO 9001 Belgesi Almak İçin Gerekli Olan Şartlar

Bu belgeyi ilk defa alacak olan firmalar elbette ki şu sorularla karşı karşıya kalacaklardır. “ISO 9001 belgesi nasıl alınır? Bunun için gereken şartlar nelerdir?”

Bu belge istenen şartların işletmede bulundurulması ve bağımsız bir firma tarafından bu durumun tasdiklenmesi sonucu alınan bir kalite yönetim belgesidir. ISO 9001’in her sektör ve kuruluşu kapsayan bir standardı bulunmaktadır. ISO 9001 eğitiminden geçen ve bu belgeyi almak isteyen her işletme, içinde bulunduğu sektörün niteliklerini göz önünde bulundurarak standardın kriterlerine uymalıdır. ISO 9001’in standartları, müşteri ilişkileri, alım satım faaliyetleri, insan kaynakları, üretim ve hizmette, asgari uyulması gereken belli başlı bir takım şartları kapsamaktadır. Doğal olarak bu belgeyi almak işletmelerin kendi yararına olacaktır.

Benzer içerikler:  Akbank Kredi Kartı Başvurusu

ISO 9001 Belgesi Ne Kadar Zamanda Alınır?

ISO 9001 belgesi için uygun kriterleri işletme bünyesinde bulundurmak ve akabinde bağımsız bir belgelendirme firmasının bu durumu doğrulamasını sağlamak yeterli olacaktır. Belgelendirme firması başvuru evraklarını inceler ve denetim planlamasını gerçekleştirir. Vakti gelince denetimi yapar, denetim sırasındaki olumsuzlukların giderilmesini takip eder. Bu süreç 15-20 gün arasında değişmektedir. ISO belgesi akredite kuruluştan alındıysa uluslararası geçerliliği vardır.

ISO 9001 Belgesi Almak İçin Gerekli Belgeler

  •  1)Gıda firmalarının işletme kayıt belgesi
  •  2)Şirket yetkilisinin imzası
  •  3)Adres ya da unvan değişikliği
  •  4)Vergi levhası
  •  5)Oda sicil kaydı
  •  6)Şirketin kuruluş gazetesi
  •  7)SGK hizmet listesi

ISO 9001 Kalite Belgesinin Geçerliliği Kaç Yıldır?

Bu periyot yönetim sistemi belgelerinde 3 yıldır.
1. yılda ilk belgelendirme yapılır.
2. yıl ara denetim de denilen 1. gözetim yapılır.
3. yıl aynı şekilde 2. denetim yapılır.
3 yılın sonunda yeniden belgelendirme yapılarak 3 yıllık yeni bir periyoda geçilir. Ayrıca belgelerin 1. ve 2. gözetimleri için yıllık belge kullanım harçlarını ödemeyi unutmamalısınız.

Bir önceki yazımız olan En Kolay Kredi ve Kredi Kartı Veren Bankalar (Gelir Belgesiz) başlıklı makalemizde anında kredi kartı veren bankalar, en kolay kredi kartı veren bankalar ve hızlı kredi kartı veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*