İban Numarası Kaç Haneden Oluşur?

Bankalar para transferleri ve benzeri gibi finansal işlemleri kolaylaştırmak ve hızlı hale getirmek için birçok yöntem kullanmaktadır. Bu yöntemlerden birisi de İBAN numarası olmaktadır. Bankacılık işlerini çok sık kullanan banka müşterileri İBAN numarası hakkında bilgi sahibi iken çok fazla bankacılık işlemi yapmayan birçok banka müşterisi iban numarası nedir bilmemektedir.

İBAN Numarası Nedir?

2010 yılından bu yana Avrupa Birliği ülkelerinde kullanımı zorunlu hale gelen İBAN numarası, hesaptan hesaba ya da bankamatiklerden direk hesaba para transferi sırasında herhangi bir olası yanlışlığın önüne geçmek için kullanılan hesap numarasıdır.

Her geçen gün bankacılık işlemleri daha da artmaktadır ve bu artış beraberinde hesap işlemlerinde ve para transferlerinde de birçok yanlışlığı beraberinde getirmektedir. Bu yanlışlıkların ve hataların önüne geçmek amacı ile uygulamaya konulan ve her hesaba özel olarak verilen İBAN numarası sayesinde para transferleri daha güvenli hale gelmiştir.

İBAN Numarası Kaç Hanelidir?

Bankacılık işlemlerinde banka müşterilerinin güvenliği için son derece büyük önem arz eden iban numarası kaç haneli her banka müşterisinin bilmesi gereken bir ayrıntı olmaktadır.

Her ülkenin İBAN numarası sistemi farklıdır ve İBAN numarası en fazla 34 haneli olmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin İBAN numarası 26 haneden oluşmaktadır.

İBAN numarasının ilk iki harfi ülke kodunu belirtmektedir. Türkiye’de kullanılan her İBAN numarasının başında “TR” yazmaktadır.

İBAN numarasında ülke kodunun yanındaki iki hane kontrol basamaklarını temsil etmektedir. İki haneli kontrol basamaklarının yanında bulunan 5 hane ise İBAN numarasını veren bankanın kodunu içermektedir. Banka kodunun yanındaki tek basamak rezerv kodunu oluştururken devamında bulunan 16 hane hesap numarasını ifade etmektedir.

İBAN Numarası ile Şube Kodu Nasıl Öğrenilir?

İBAN numarası ile elde edilebilecek bir diğer bilgi de şube kodu olmaktadır. İBAN numarasından İBAN numarasını veren banka şubesinin kodunu öğrenmek oldukça kolaydır. İBAN numarasının son 16 hanesi hesap numarasını ifade etmektedir. Hesap numarasının ilk 4 hanesi ise şube kodunu ifade etmektedir. Dolayısıyla da şube kodunun gerekli görüldüğü işlemlerde hesap numarasının ilk dört hanesi söylenmelidir.

İBAN Numarası Sorgulama Nasıl Yapılır?

İBAN numarası içinden banka şube kodu ve hesap numarası gibi verilere ulaşılabilmektedir ancak İBAN numarası sadece hesabın ait olduğu banka ile iletişime geçilerek öğrenilebilmektedir. Bunun yanı sıra birçok bankanın internet sitesinde iban numarası nasıl öğrenilir anlatılmaktadır ve aynı zamanda İBAN numarası sorgulama araçları bulunmaktadır. Gerekli bilgiler bu araca girildiğinde hesabın İBAN numarası bulunabilmektedir.

İBAN Numarasının Faydaları Nelerdir?

İBAN numarasının kullanımından önce para aktarımları yavaş ve bir o kadar da hatalı oluyordu. Bankacılık işlemlerinde İBAN numarasının kullanılması ile birlikte kişilerin güvenliği sağlanırken aynı zamanda para transferleri daha da hız kazanmakla birlikte güvenli bir hal almıştır.

Bir önceki yazımız olan En Kolay Kredi ve Kredi Kartı Veren Bankalar (Gelir Belgesiz) başlıklı makalemizde anında kredi kartı veren bankalar, en kolay kredi kartı veren bankalar ve hızlı kredi kartı veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer içerikler:  Devletin Verdiği Hibe Kredi Nasıl Alınır?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*