Hibe Kredileri Kimler Alabilir?

Devletimiz, ekonomiye büyük katkı sağlamak ve halkımıza iş olanakları oluşturmak amacıyla son yıllarda büyük adımlar atmaktadır. Kredi desteği sunduğu pek çok kimse hayallerindeki iş imkanlarına kavuşmuş, pek çok kimseye de istihdam kapısı olmuştur. Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı nezdinde kurulan KOSGEB, iş fikirleri olan ve başvurusu uygun görülen kişilere kredi desteği vermektedir. Hatta geri ödemesiz yani hibe kredi vererek büyük destek olmaktadır. Bu krediyi alabilmek için elbette birtakım şartlar gerekmektedir. Bu şartları karşılayan kişiler hibe kredisi desteğinden faydalanabilir. Peki, hibe kredileri kimler alabilir? Bu soruya dair detaylı bilgilere hep birlikte göz atalım.

Hibe Kredi Nedir, Neden Verilir?

KOSGEB, ülkemizde yer alan küçük ve orta büyüklükteki işletmelere ve iş kurmak isteyenlere  destek olmak üzere kurulmuş resmi bir devlet kurumudur. Ekonomiyi hareketlendirmek ve canlandırmak için faaliyet gösteren kurum karşılıksız olarak kredi desteği dahi sunmaktadır. Hibe kredi adı verilen bu desteğin amacı da yukarıda bahsettiğimiz gibi ekonomiyi canlandırmaktır. Gelelim hibe kredileri kimler alabilir sorusunun cevabına. Hibe kredi alabilmek için öncelikle T.C. vatandaşı olmak ön koşuldur. Bunun yanı sıra gerçekleştirilmesi gereken bazı koşullar bulunmaktadır. Bu koşullara hep birlikte bir göz atalım.

Hibe Kredileri Alma Şartları Nelerdir, Hibe Kredileri Kimler Alabilir

  • Hibe kredileri alabilmek için T.C vatandaşı olmak ve 18 yaşından büyük olmak şarttır.
  • Hibe krediden faydalanmak isteyen kimselerin en az ilkokul mezunu olması gerekir.
  • Hibe kredisinden yararlanmak için olmazsa olmazların başında proje gelir. Projesi olan bir işletme sahibi ya da herhangi bir işletmesi olmamasına karşın iyi bir iş fikri olan kimseler bu krediden faydalanabilir. Bu proje fikrinin sağlam temellere dayanması ve uygulanabilir olması gerekir. Başvuru esnasında beyan edilen bu proje onaylanmazsa hibe kredisi verilmez. Bir sonraki hibe kredisi başvurularının da zora girmesine sebep olur.
  • Kadın girişimciler hibe kredisinden daha kolay ve uygun koşullarda faydalanabilmektedir.
  • Belediyeler, STK’lar, çiftçiler, sanayiciler, işletme sahipleri vb. meslek dalları ve kuruluşlar hibe krediden faydalanabilirler.
Benzer içerikler:  KOSGEB Kredisi ile İş Kurmak

Özellikle son yıllarda pek çok kimse hibe kredisi desteği ile sıfırdan iş kurmuş ya da işletmesini genişleterek büyümüştür. Bu da kişilerin yanı sıra ülke ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır.

Bir önceki yazımız olan En Kolay Kredi ve Kredi Kartı Veren Bankalar (Gelir Belgesiz) başlıklı makalemizde anında kredi kartı veren bankalar, en kolay kredi kartı veren bankalar ve hızlı kredi kartı veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*