Hamiline Tahvil Nedir?


Tahvil, şirketlerin ve devletlerin genel olarak fon ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla çıkardıkları borçlanma senetlerine denilir. Şirketlerde tahvil çıkarabilmek için genel kurul kararı gerekir ve her tahvilin değeri aynı olmak zorundadır. SPK’dan izin alarak tahvil çıkaran şirketler en fazla ödenmiş sermayeleri kadar tahvil çıkarabilirler. Tahvillerin birden fazla türleri olmakla birlikte en sık kullanılanlarından birisi hamiline tahvil olmaktadır. Bir diğer adıyla nama tahvil olan hamiline tahviller güven vermek ve daha kolay dolaştırılmak amacıyla bu şekilde çıkartılmaktadır.

Tahvil Türleri Nelerdir?

Tahvil türleri, özellikleri ve sağladıkları güvencelere göre genel olarak aşağıdaki gibi isimlendirilirler:

 • Devlet Tahvilleri: Hazine Müsteşarlığı tarafından çıkarılır ve iç borçlanma senetleri niteliğindedir. Aynı zamanda belediye ve diğer kamu kuruluşları da çıkarabilmektedir.
 • Özel Sektör Tahvilleri: Özel şirketler tarafından SPK izniyle çıkarılır.
 • Başabaş Tahviller: Nominal değeri ile satışa çıkarılan tahvillerdir.
 • Primli tahviller: Nominal değerinin altında satışa çıkarılan tahvillerdir.
 • İkramiyeli Tahviller: Faiz, erken satış primi ve diğer ekstra avantajları bulunan tahvillerdir.
 • Nama/ Hamiline Tahviller: Ülkemizde en yaygın şekilde kullanılan tahvil türüdür.
 • Paraya Çevirme Kolaylığı Olan Tahviller: Çıkarıldıktan bir süre sonra günlük faizi ile birlikte kolayca nakde çevrilebilen tahvillerdir.
 • Garantili / Garantisiz Tahviller: Bir ismin veya işletmenin garantisinde olan tahvillerdir. Garanti kapsamında sadece ilgili tahvilin bedeli ve faizinin ödenmesi bulunmaktadır.
 • Sabit / Değişken Faizli Tahviller: Ekonomik sıkıntıların olduğu dönemlerde en çok tercih edilen tahvil türleri değişken faizli tahvillerdir. Sürekli değişen faiz oranları büyük kazanç getirebilmektedir. Sabit faizli tahvillerde ise vade sonunda tahvil sahibinin alacağı miktar önceden belirlenerek bildirilmiştir.
 • Endeksli Tahviller: Ana para  altın ya da dövize göre faizlendirilerek tahvil sahibine verilir.
 • Kara İştirakli Tahviller: Vade sonunda verilerek paranın kara göre hesaplanarak verildiği tahvillerdir.
 • Hisse Senetleri İle Değiştirilebilir Tahviller: Bu tür tahvillerde ihraç eden kurum sermaye arttırımına gittiği zaman tahvil sahibine arttırılan sermaye oranında verilecek olan tahvillerdir.
Benzer içerikler:  En Kolay Kredi ve Kredi Kartı Veren Bankalar (Gelir Belgesiz)

Hamiline Tahvil Ne Demek?

Tahvillerin üzerinde yazan hamiline ya da nama kelimesi güvenilirliğini ortaya koymaktadır. Bu tür tahviller çok daha kolay bir şekilde piyasalarda dolaşabilmektedir. Eğer sahibinin ismi senette yazılıysa nama tahvil olarak isimlendirilir. Eğer isim yazılı değilse ve elinde senedi bulunduran kişiye alacak hakkı tanınıyorsa bu durumda hamiline tahvil adı verilir. En yaygın kullanılan tahvil senedi de bu sebepten ötürü hamiline tahviller olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Denizbank 3280 SMS Kredi Başvurusu başlıklı makalemizde 3280 SMS Kredi, Cebimde Kredi ve Denizbank Kredi Başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*