Girişimcilik Sertifikası Nasıl Alınır?


Bu yazımızda girişimcilik sertifikası nasıl alınır diye merak edenler için detaylı paylaşımda bulunacağız. Yazının devamında girişimcilik desteği, girişimcilik eğitimi ve bu eğitim için nereye başvurulacağı gibi konular hakkında detaylı bilgiler bulacaksınız.

Girişimcilik Sertifikası Eğitimi Nasıl Alınır?

KOSGEB, iş hayatına atılmak isteyen girişimcilere 30 bin TL hibe ve 70 bin TL de geri ödemeli kredi desteği sunmaktadır. Bu destekten yararlanmak isteyen kişilerin öncelikle eğitimden geçerek girişimcilik sertifikası alması gerekmektedir. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi adı verilen bu eğitim toplamda 70 saatten oluşmaktadır ve tamamen ücretsizdir. Ortalama 1 ay kadar süren bu eğitimde 4 ana modül yer alır. Bu modüllerin tamamlanması girişimcilik sertifikası nasıl alınır sorusunun cevabını da içermektedir. Bu nedenle bahsi geçen 4 ana modülü detayları ile inceleyelim.

  1. Modül: Eğitimin ilk aşamasında kişinin girişimcilik konusundaki bilgi ve becerileri test edilir. Eğitici tarafından girişimci adayının iş fikirleri ve becerileri sorgulanarak bu durum geliştirilmeye çalışılır.
  2. Modül: Bu aşamada iş planının tanımı yapılır. İş planı ve ögeleri anlatılarak önemi kavratılmaya çalışılır.
  3. Modül: İş planının kavranmasının ardından atölye ortamında pratik yapılarak geliştirilmeye çalışılır.
  4. Modül: Son olarak iş planının nasıl yapılacağı ve uygulamaya konulacağı hakkında önemli bilgiler öğretilir.

Girişimcilik sertifikası almak için gerekli olan eğitimi KOSGEB destekli eğitim kurumlarının yanı sıra İŞKUR da vermektedir. Bu nedenle oldukça yaygın bir şekilde eğitim ağı bulunmaktadır.

Girişimcilik Sertifikası Alma Şartları Nelerdir?

Girişimcilik sertifikası almak isteyen adaylar için aşağıdaki şartların yerine getirilmesi gerekir:

  • Reşit Olmak: 18 yaşından büyük olanlar bu eğitime katılabilirler.
  • İşsiz Olmak: Girişimcilik sertifikası almak isteyen adayların işsiz olması gerekmektedir. Bu nedenle İŞKUR’a kayıt olmaları gerekir.
  • İlk Defa Başvurmuş olmak: Girişimcilik sertifikası almak için birden farklı kategoride eğitim seçenekleri bulunmaktadır. Aynı kategorideki eğitimden daha önce faydalanmamış olan kişilerin başvurusu kabul edilmektedir.
  • Olumlu Görüş Almak: Başvuruda bulunan adayların meslek danışmanlığı sonucunda değerlendiren kişiler tarafından olumlu görüş almaları gerekmektedir.
Benzer içerikler:  Girişimcilik Nedir ?

Girişimcilik Sertifikası almak isteyen adaylar KOSGEB Hizmet Merkezleri ve anlaşmalı diğer kuruluşlara başvuruda bulunabilir. Eğer İŞKUR tarafından eğitim alınmak isteniyorsa bu durumda İŞKUR İl Müdürlükleri’ne başvuruda bulunmak yeterli olacaktır.

Bir önceki yazımız olan En Kolay Kredi ve Kredi Kartı Veren Bankalar (Gelir Belgesiz) başlıklı makalemizde anında kredi kartı veren bankalar, en kolay kredi kartı veren bankalar ve hızlı kredi kartı veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*