Findeks Risk Raporu Nedir? Nasıl Kontrol Edilir?

findeks risk raporu
findeks risk raporu

Findeks Risk Raporu Nedir?

Findeks risk raporu nedir? “sorusundan önce findeksin ne olduğu bilinmelidir. Findeks, kredi kayıt bürosunun ve sektörde öncü dokuz bankanın birlikte çalışmasıyla kurulan ve bireylerin geçmişten bugüne kadar olan bankacılık işlemlerinin depo edildiği ve bu işlemler üzerinden not verilen bir sistemdir. Yapılan tüm bankacılık işlemlerinin olumlu ya da olumsuz puanlandırılması işleminin yapıldığı yerdir. Kredi notu, kredi almak için ve tüm bankacılık ürünleri için en önemli koşul olarak dikkat çekmektedir. Kredi notu bir başka ifade ile findeks risk raporu, özelliklede konut kredisi gibi yüksek meblağlarda çekilmek istenen krediler için büyük önem taşır. Bankalar kredi notunu inceleyerek, almak istenilen kredinin geri ödenip ödenemeyeceğini gözden geçirir.

Findeks Risk Raporu

Türkiye Bankalar Birliği tarafından belirlenen kredi notu, bankalardan yaptığınız işlemlerin ortak neticesinde belirlenir. Findeks risk raporu diğer bir ifade ile kredi notu, bankalardan kredi almak istendiğinde önemli bir unsur olarak kullanıcıların karşısında çıkmaktadır. Herhangi bir bankadan kredi çekmek istediğinizde, bankalar öncelikle kredi notuna bakar. Bu şekilde talep edilen kredinin geri ödenip ödenemeyeceğini kontrol eder. Geçmişte ya da güncel olarak kullandığınız kredilerde ya da kredi kartlarında taksitleri geciktirdiyseniz veya ödemediyseniz, bu durum kredi notunuzu oldukça olumsuz etkiler. Kredi notu düşük ise bankalardan kredi almak neredeyse imkânsız denebilir. Kredi notunun yükselmesi için kullandığınız tüm kredi ürünlerinin, taksitlerini ve ödemelerini zamanında yapmalısınız. Yeni dönemde bankalar kredi notuna bakarak faiz oranlarını belirlemeye başlamıştır.

Findeks Risk Raporu Nereden Sorgulanır?

Kredi notunuzu öğrenmek için Findeks’in web sitesinden ya da Kredi Kayıt Bürosu (KKB)’nin resmi web sitesine girerek sorgulama yapmanız mümkün. Ayrıca bankalardan da kredi notunuzu sorgulatmanız mümkün. Findeks risk raporu sorgulaması için 5-10 TL ücret ödemeniz gerekebilir.  Kredi notunuzun düşük olduğunu düşünüyorsanız Kredi Kayıt Bürosu’nun sitesine giriş yaparak MİDES üzerinden kredi notunuza itirazda bulunabilirsiniz. Yaklaşık 24 saat içinde itirazınız sonuçlanır. Kredi notu genellikle aylık periyotlarda güncellense de bazı durumlarda daha fazla da sürebilir.

Findeks Risk Raporuna Nasıl İtiraz edilir?

Kredi notunuzun beklediğinizden düşük olduğunu ya da ödemeleri geciktirmediğiniz halde bu durumun risk raporuna yansımadığını düşünebilirsiniz. Bazı durumlarda kredi notunuza ait bilgiler ilgili mercilere bankalar tarafından geç iletilmiş olabilir. Bu gibi durumlarda kredi notunuzun yenilenmesi biraz zaman alabilir. Kredi notunuza itiraz etmek için birkaç yöntem bulunur. En popüler yöntem, Kredi Kayıt Bürosunun web sitesine giriş yaparak Müşteri İtiraz değerlendirme Sistemi (MİDES) üzerinden itirazda bulunmaktır. Bankalar aracılığı ile de findeks risk raporuna itiraz etmek mümkün. Fakat müşterisi olduğunuz banka haricinde diğer bankalar bu işlem için pekte yardımcı olmayabilirler. KKB’nin sitesinden yapılan itirazın sonucu genellikle 2-3 saat içerisinde netlik kazanır.

Bir önceki yazımız olan En Kolay Kredi ve Kredi Kartı Veren Bankalar (Gelir Belgesiz) başlıklı makalemizde anında kredi kartı veren bankalar, en kolay kredi kartı veren bankalar ve hızlı kredi kartı veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer içerikler:  Findex Kredi Notu Öğrenme

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*