Findeks Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

findeks kredi notu kaç olmalıdır

Findeks Kredi Notu Nedir?

Günümüzde oldukça popüler olmaya başlayan Findeks kredi notu ekonomi ile ilgili olanlar için gündemden düşmüyor. Dolayısıyla Findeks kredi notu kaç olmalıdır sorusu akıllarda soru işaretleri oluşturuyor. Bu konuda sizlere yapacağımız açıklamalar ile Findeks kredi notunun ne olduğunu ve kaç olması gerektiğini öğreneceksiniz. Böylece Findeks dünyasında yaşanan gelişmeleri daha yakından takip etme fırsatı bularak kendinizi bu konuda geliştirebileceksiniz. Öyleyse lafı daha fazla uzatmadan hemen Findeks kredi notunun ne anlama geldiğini açıklayarak konumuza başlayalım.

Findeks kredi notu, uzun zamandır bankalar tarafından kullanılan ve kredi almak için başvuran müşterilerin kredi kullanımına onay verirken baktıkları ve büyük öneme sahip bir referans notu olarak tanımlanabilir. Bankalar haricinde işlem yapan diğer finansal kurum ve kuruluşlar, reel sektör ve bireysel olarak referans alınan finansal bir durum belgesi olarak da ifade edilebilir. Peki finans açısından bu kadar önemli olan Findeks kredi notu kaç olmalıdır?

Findeks Kredi Notu Hangi Seviyede Olmalı?

Yukarıdaki açıklamalar ışığında bireysel ve tüzel kişiliklerin kredi notu ve risk raporu olarak kullanılabilen Findeks kredi notu 1 ile 1900 arasında değer alabilmektedir. Bu aralıkta seyreden değerler arasında en riskli puan 1 olarak belirlenmiştir. Tam tersi olarak 1900 puanı ise en az riske sahiptir. 0-799 çok riskli (kırmızı), 800-1299 orta riskli (turuncu), 1300- 1499 az riskli (sarı), 1500-1699 iyi (açık yeşil) ve 1700-1900 çok iyi (koyu yeşil) Findeks kredi notunun derecelendirmesidir. Bu bilgiler neticesinde Findeks kredi notunun 1500 ve üzerinde bir değerde olması istenen bir durumdur ve özellikle kredi başvurularında oldukça önemli görülmektedir.

Benzer içerikler:  Akbank Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

 

Findeks kredi notu kaç olmalıdır konulu yazımızda kapsamında bu notun hesaplanmasında baz alınan kriterlere göz atmak konunun anlaşılırlığı açısında faydalı olacaktır. İlk olarak bireysel kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıklarının %30 değere sahip olduğunu belirtmek gerekir. Mevcut hesap ve borç durumu da %25’lik bir orana sahiptir. Yeni kredi arayışı %20, kredi kullanım yoğunluğu ise %15 olarak belirlenmiş durumdadır. %10’luk kısım ise diğer kriterlerdir.

Bir önceki yazımız olan En Kolay Kredi ve Kredi Kartı Veren Bankalar (Gelir Belgesiz) başlıklı makalemizde anında kredi kartı veren bankalar, en kolay kredi kartı veren bankalar ve hızlı kredi kartı veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*