Faiz Koridoru Nedir?

Faiz Koridoru Nedir?
Faiz Koridoru Nedir?

Faiz Koridoru

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’ nın gecelik düzeyde borç verme ya da borçlanma faizleri arasındaki koridora faiz koridoru denir. Gecelik faiz oranlarında, koridorun tavanını borç verme faizi oluşturur. Koridorun tabanını ise borçlanma faizi oluşturur. Bankacılık sektörü borç ihtiyacı duyduğunda ve para piyasası faizlerinin oranı Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’ nın borç verme faizi düzeyinde seyrederse, TCMB repo işlemini gerçekleştirerek bankalara borç verebilir. Ayrıca bankacılık sisteminde likidite fazlası varsa ve para piyasası faiz oranları TCMB’ nin borçlanma faizi kapsamında gerçekleşirse TCMB bu kez ters repo işlemi yaparak piyasada bulunan fazla likiditeyi geri çekebilir.  Faiz koridorunun tanımı, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası(TCMB)tarafından bu şekilde izah edilmiştir. Faiz koridoru tanımlaması başka şekillerde de yapılsa da en anlaşılır tanım TCMB tarafından yapılan tanımdır. Faiz koridorunun kısaca, piyasadaki reel faiz oranlarına sınır koyma ve müdahale etme olarak tanımlanması mümkün olabilir.

Faiz Koridoru Neden Uygulanır?

2008 yılında meydana gelen küresel ekonomik kriz ile yaşanan küresel sorunlar ve çalkantılar git gide finansal istikrarı tehdit etmektedir. Özellikle gelişmekte olan ülkelerin para piyasalarının ekonomik krizden sonra küresel piyasalarda meydana gelen gelişmelere daha duyarlı bir hal alması, Gelişmekte olan ülkelerin finans piyasalarını daha fazla zarara uğratmaktadır. Bu nedenlerden dolayı risk oranını azaltmak ve makro ekonomik istikrarın önünü açmak için para piyasasının, gelişmelere anlık tepki gösterebilmesi gerekir. Tüm bu verilerden dolayı faiz koridoru uygulamasına ihtiyaç duyulmuştur.

Türkiye’de 2010 senesinin ortalarına kadar para piyasasında faiz politikası olarak TCMB tarafından gecelik borçlanma faizi kullanılıyordu. Değişen likidite oranları ile politika faizi için bir hafta vadeli olarak repo faizi belirlenmiştir. Böylelikle belirlenen repo faizi, gecelik borç verme ve borçlanmanın ayrı olarak kullanılabilmesi için önü açılmıştır. Sonuç olarak Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, 2010’un sonunda resmen asimetrik faiz koridoru sistemini benimsemiştir.

Türkiye’de Uygulanan Faiz Koridorunun Özellikleri Nelerdir?

TCMB tarafından uygulanan faiz koridoru Avrupa’da uygulanan faiz koridorundan biraz daha farklıdır. TCMB’ nin uyguladığı faiz koridoru ile belirlenen kısa süreli faizler değişik yönlere doğru gidebilir. Faiz koridoru, 2008 ekonomik krizinin ardından finansal piyasalarda meydana gelen belirsizliği en aza indirmek için kullanılan, en tesirli para politikası aracı olarak bilinir. Merkez bankaları faiz koridoru uygulaması ile açık piyasaya müdahale etmeden ve politika faizine bulaşmadan piyasaya yön verme şansını yakalamıştır. Böylelikle Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası değişkenlik gösteren para piyasasına, faiz koridorunda küçük değişiklikler yaparak anlık ya da esnek müdahalelerde bulunabilmektedir. Merkez bankası faiz koridoru politikası sayesinde piyasadaki gerçek faiz oranını belirler. Döviz kurlarına, enflasyon hareketliliğine ve cari açığa anında müdahale edebilmektedir. Avrupa’da kullanılan faiz koridoru, Türkiye’de kullanılan faiz koridoruna göre farklılık gösterse de mantık hemen hemen aynıdır.

Bir önceki yazımız olan Denizbank 3280 SMS Kredi Başvurusu başlıklı makalemizde 3280 SMS Kredi, Cebimde Kredi ve Denizbank Kredi Başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer içerikler:  Gizli Müşteri Olarak Para Kazanmak

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*