Ev Tapusu İle Kredi Veren Bankalar

Ev Tapusu İle Kredi Veren Bankalar

Kredi notu düşük olanlar, kırmızı kalem yiyenler ya da kara listeye girenler genelde kredi çekmek istediklerinde olumsuz sonuç almaktadır. Kredi notu düşük olanların bazı başvuruları da kısmen onaylanabilmektedir. Burada olumsuz sonuç alınmasının sebebi; bankaların kredi borcunun ödenmeyeceğine dair şüphesi ve bu konuda riske girmek istememesidir. Ancak bu konuda da izlenebilecek bazı yöntemler vardır. Örneğin ev tapusu ile kredi veren bankalar, araç sahiplerine kredi veren bankalar vardır. Bu tapular üzerine şerh koyan bankalar kredi konusunda biraz daha esnek davranacaktır. Bu yazımızda ev tapusu ile kredi veren bankalar hakkında kısaca paylaşımda bulunmaya çalışacağız.

Ev tapusu ile kredi veren bankalar; kredi başvurusu yapan kişinin üzerine kayıtlı olan evin üzerine ilgili kredi borcu bitene kadar satılamaz şerhi koyacaktır. Ancak kredi başvurusu yapan kişinin de evine ipotek koyulmasına muvafakat göstermesi gerekmektedir. Hatta hatta eğer konut aile konutu ise, bu durumda eşin rızası ve muvafakatı de istenmektedir. Eşin muvafakatı olmayan durumlarda koyulan ipotek işlemleri ile ilgili Yargıtay tarafından verilmiş bir karar vardır. Bu karara göre eşin muvafakatı olmadan aile konutuna koyulan ipotek işlemi uygun görülmemiştir.

Tekrar konumuza dönecek olursak; ev tapusu ile kredi veren bankalar, evin üzerine ipotek koyarak, kredi borcunu garanti almış olacak, dolayısıyla kredi notu düşük bile olsa kişiye kredi verebilecektir. Tabii ki burada çekilecek kredi miktarı ile evin değeri arasında da bir denge olması gerekmektedir. 90 bin TL ‘lik bir evi ipotek ettirerek 200 bin TL ‘lik kredi çekmeyi denemek muhtemelen olumsuz sonuçlanacaktır. Burada bankanın amacının; kredi alacağını garanti altına almak olduğu mantığıyla hareket edilmesi gerekmektedir.

Ev Tapusu İle Kredi Veren Bankalar

Benzer içerikler:  KKB Puanı nedir?

İpotek yapmak suretiyle bankaların çoğu kredi vermektedir. Akbank, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası, QNB Finansbank, Vakıfbank, Ziraat Bankası, Türkiye İş Bankası, TEB ( Türk Ekonomi Bankası ), Halk Bankası, vs. gibi birçok bankadan bu şekilde kredi çekebilirsiniz. Ev tapusu ile kredi çekmek için yanınıza tapunuzu almanız gerekmektedir. Eğer evinizin üzerinde daha önceden yapılmış bir ipotek var ise bu durumda da muhtemelen yeni bir ipotek yaptırıp kredi çekmek isterseniz olumsuz sonuç alma ihtimaliniz yüksektir. Bu nedenle üzerinden herhangi bir ipotek olmayan gayrimenkulünüz ile ipotekli kredi başvurusunda bulunmanız daha sağlıklı olacaktır.

Bu tarz kredileri daha çok ticari işletme sahipleri kullanmakta olup, ancak bankalar bireysel müşterilere özel ipotekli kredi imkanları da sunmaktadır.

Banka Faiz Oranları

ING Bank : % 1,09 ( kişiye özel faiz kampanyası vardır, en düşük faiz oranıdır )

Ziraat Bankası : % 1,11

Türkiye İş Bankası : % 1,14

Garanti Bankası : % 1,14

Vakıfbank : % 1,15

Yapı Kredi Bankası : % 1,19

Burgan Bank : % 1,23

Bir önceki yazımız olan Denizbank 3280 SMS Kredi Başvurusu başlıklı makalemizde 3280 SMS Kredi, Cebimde Kredi ve Denizbank Kredi Başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*