En İyi Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi Notu Kaç Olmalı ve kredi notum kaç gibi soruları cevaplamak için bu yazıyı hazırladık. Bankalarda her müşterinin kredi kartı ve kredi ödemelerine ilişkin ödemelerin kayıt altına alındığı bir kredi kayıt bürosu vardır. Bu büroda kişilerin ödeme düzenleri ve sicilleri kayıtlıdır. Kredi çekmek için başvuran kişinin, bu kayıtlara bakılarak kredi notu hesaplanır. Kredi notu yüksek ise kredi talebi onaylanır. Kredi notunuzu öğrenebilmek için öncelikle kredi kayıt bürosuna üye olmanız gereklidir. Üye olduktan sonra kimlik bilgilerinizi girerek kredi notunuzun kaç olduğunu öğrenebilirsiniz. Kredi notları, 0- 1900 arasındadır. En riskli grup 0, az riskli grup ise 1900 ve üzeridir. 0-799 arası en düşük olan not aralığıdır. Bu gruplardaki kişilerin kredi çekme şansı yok neredeyse yok gibidir. 800-1299 aralığında olanlar sadece ipotek göstererek ve kefil bularak kredi kullanabilirler. 1300-1499 aralığında olanlar genel olarak kredi çekebilir. 1500-1699 aralığında olanlar çok rahat kredi alabilir. 1700-1900 aralığında olanlar en güven veren kişilerdir ve çok rahat kredi kullanabilirler.

Kredi notu kaç olmalı ve kredi notum kaç sorularına kredi notunu sorgulama ile devam etmek istiyoruz. Kredi notunu sorgulama işlemi, kredi başvuru talebinin olumlu veya olumsuz anlamına geldiği için de ayrıca önemlidir. Kredi sorgulama için üç yöntem var. Birincisi, kredi kayıt bürosuna kayıt olarak internet üzerinden kimlik bilgilerinizi girerek öğrenebilirsiniz. İkincisi, bankaya gidip dilekçe vererek öğrenmek, üçüncüsü ise internet bankacılığı sayesinde de öğrenebilirsiniz. Kredi puanı sorgulamak ise Merkez Bankası tarafından müşterilerin bankalar ile olan ilişkileri için verilen bir puandır. Kredi puanınızı sorgulamak için de ilk önce kredi kayıt bürosuna internet üzerinden üye olmanız gereklidir. Merkez Bankasının internet sitesi üzerinden kredi kayıt bürosuna kayıt olarak ve kimlik bilgilerinizi telefondan doğrulayarak üye olabilirsiniz. Hangi banka için kayıt olduysanız 3 tl ile 5 tl arasında ücret ödeyip kredi puanınızı sorgulayabilirsiniz.

Benzer içerikler:  Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi notu kaç olmalı ve kredi notum kaç yazımıza kredi puanının kişiler için önemi ile devam edelim. Krediye başvuru yapabilmek için kredi puanınızı bilmeniz gereklidir. Neden derseniz, kredi başvurusu yaptığınızda kredi puanınızda düşmeler olabilir. Burada kredi puanınız etkileyen noktalar ise, kredi kartı kullanmak, banka ile kaç yıldır çalıştığınız, daha önceden kullandığınız krediler ve ödemelerin zamanında yapılıp yapılmadığıdır. Kredi sorgulamanızı, banka şubesinden yapabildiğiniz gibi internetten de yapabilirsiniz. Ödemelerinizi zamanında yaptığınızda bu, kredi notunuzu yükseltecektir. Bir bankadan bir sorun çıkmadan kredi çekebilmek için kredi notunuzun en az 1499 olmalıdır. 1499’un altında ise kredi çekebilmek çok zordur. Türkiye’de ise genellikle 1400’ün altındadır. Kredi kartı alırken ve kredi kullanacağınız zaman yaptığınız harcamaları iyi ayarlamalı ve gününde, düzenli ödeyerek kredi notunuzu düşürmemeye dikkat etmelisiniz. Kredi kartınızın limitini aşmamalısınız.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Kaç Olmalı? başlıklı makalemizde kredi notu, Kredi Notu Nasıl Hesaplanır ve Kredi Notunu Yükseltmek hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*