Elektronik İmza Nedir? Nasıl Alınır?

Elektronik İmza Nasıl Alınır?

Elektronik İmza Nasıl Alınır?

Devlet kurum ve kuruluşlarında bireylerin bilgilerinin güvenliğinin tam olarak sağlanabilmesi için bir takım önlemler alınmaktadır. Devlet tarafından uygulanan güvenlik sistemlerinden birisi de elektronik imzadır. Dolayısıyla da vatandaşlar işlemlerinde elektronik imza kullanmak istedikleri takdirde elektronik imza nedir ve ne işe yarar ayrıntılı olarak bilinmesi gerekmektedir.

Elektronik İmza Nedir?

Sanal ortamda her kişiye özel olarak oluşturulan elektronik imza adından da anlaşılabileceği gibi elektronik işlemlerde kullanılmaktadır. Kamu kurumlarında çalışan memurların kamu iş ve işlemlerinde güvenlik doğrulaması için kullandıkları imza çeşididir. Kamu kurum ve kuruluşlarında memur olmayan kişilerin de devlet işlerinde kullanmak üzere elektronik imza oluşturma hakkı bulunmaktadır.

Elektronik İmzanın Hukuki Geçerliliği Nedir?

Devlet tarafından yeni yeni uygulamaya konulan elektronik imza, hukuki açıdan el ile atılan imza ile aynı değere tabii tutulmaktadır. Kabul edilen Elektronik İmza Kanunu gereğince; elektronik imzanın kullanıldığı belge ve verilerin aynı zamanda senet değerinde sayılacağı ifade edilmiştir. Yine aynı kanunda hukuki işlemlerde, şahitliğin gerekli olduğu gayrimenkul alım-satımlarında, miras ve evlenme durumlarında ve teminat sözleşmelerinde elektronik imzanın geçerli olmayacağı kararı verilmiştir.

Elektronik İmza Nerelerde Kullanılmaktadır?

Elektronik imzanın kullanım alanlarında kısıtlamalar olsa da yine de geniş bir kullanım alanına sahip olmaktadır. Genel olarak elektronik imza; bankalarda, sigorta şirketlerinde, holdinglerde, kamu kurum ve kuruluşlarında, üniversitelerde ve büyük şirketlerde kullanılmaktadır.

 1. Elektronik İmzanın Kamuda Kullanım Alanları
 • YGS, LYS, ALES gibi merkezi sınav başvuruları ve pasaport başvuruları,
 • Emniyet Müdürlükleri, Nüfus işlemleri ve vatandaşlık işleri,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu,
 • Sağlık, eczane ve hastane gibi alanlar,
 • Vergi ödemeleri,
 • Elektronik oy verme işlemlerinde kullanılmaktadır.
 1. Elektronik İmzanın Ticarette Kullanım Alanları
 • Kağıtsız ofislerde,
 • ESözleşmelerde,
 • ESiparişlerde,
 • İnternet bankacılığında,
 • Sigortacılık işlemlerinde elektronik imza kullanılmaktadır.
Benzer içerikler:  Kredi Kartıyla İnternet Alışverişinde Yeni Dönem

Elektronik İmza Nerelerden Alınır?

Elektronik imza almak isteyen vatandaşlar birkaç farklı seçenek ile kendilerine elektronik imza edinebilme hakkına sahip olmaktadır.

 • Elektronik imza sertifikası veren bir çok Telekomünikasyon Kurumuna bağlı şirket bulunmaktadır. Bu şirketlere ulaşarak elektronik imza almak her vatandaş için mümkündür.
 • Elektronik imza alacak olan kişi kamu kurum ve kuruluşunda çalışan memur ise bu durumda TÜBİTAK UEKAE’ye kamusal başvuru yaparak elektronik imza edinebilmektedir.
 • Elektronik imza alacak olan vatandaşlar kamu kurumunda memur değil ise elektronik imza sertifikası veren şirketler aracılığı ile elektronik imza alabilecekleri gibi elektronik imza e devlet başvuru yaparak e devlet aracılığı ile de alabilirler.
 • Elektronik imza veren bir diğer kurum ise PTT şubeleridir. Vatandaşların başvuru yapmaları sonucunda PTT Genel Müdürlüklerinden de elektronik imza alabilmektedir.

Farklı yollar ile alınabilen elektronik imza vatandaşların e devlet hizmetlerinden yararlanabilmesi için anahtar şifre niteliğini zaman geçtikçe kazanacaktır. Böylece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesin e devlet hizmetlerine ve hesabına ulaşabilmesi için elektronik imza bir güvenlik anahtarı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan En Kolay Kredi ve Kredi Kartı Veren Bankalar (Gelir Belgesiz) başlıklı makalemizde anında kredi kartı veren bankalar, en kolay kredi kartı veren bankalar ve hızlı kredi kartı veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*