Devletten Kadın Girişimci Teşvikleri

Devletten Kadın Girişimci Teşvikleri
Devletten Kadın Girişimci Teşvikleri

Devletin Kadınlara Verdiği Teşvik Kredisi İçin Nasıl Nereye Başvurulur?

Kadın Girişimci Teşvikleri; Geleceğe dair hayallerini gerçekleştirmek isteyen birçok kadın girişimci kendi işini kurmak ve iş hayatında kademe kademe yükselmek ister. Sermayesi olmayan fakat kendine inanan ve güvenen kadınlara devlet imkân sağlamakta ve birçok teşvikte bulunmaktadır. Devlet artık bankalar aracılığıyla kadın girişimcilere teşvik kredisi sunmaktadır. Fakat her işte olduğu gibi bunda da bazı şartları yerine getirme zorunluluğu vardır. Kadın girişimciler, bankaların kendilerinden istediği koşulları yerine getirerek teşvik kredisinden faydalanabilirler.

Devlet Hangi Teşvik Kredisini Kadınlara Verir?

KOSGEB, kendi işini kurmak isteyen kadın girişimcilere kredi imkânı sunan tek devlet kurumudur. KOSGEB kredi başvurusu yapan kadın girişimcilerin 18 yaş ve üzeri olmaları öncelikli şarttır. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları gerekir. Bu şartlar uygunsa KOSGEB kadın girişimcilere geri ödemeksizin 50 bin TL hibe kredi desteği sağlamaktadır. Devletin vermiş olduğu bu destek için geri ödeme olmamaktadır. Bu konuda kadın girişimcilerin içi rahat edebilir.

İş Kurma Kredisi İçin Nereye Başvurmak Gerekir?

KOSGEB’ten kredi almak için öncelikle Uygulamalı Girişimci Eğitimi alınması talep edilir. Fakat önceden bu eğitimi alan kadınların tekrar bu eğitimi almalarına lüzum yoktur. Uygulamalı Girişimci Eğitimi için kadınların yapması gereken bulunduğu il ve ilçedeki İşKur’a ya da KOSGEB’in merkezine başvuruda bulunmaları istenir. Bu kurumlarda yeterlilik sınavı çerçevesinde başvurular yapılmakta olup, sınavda başarılı olan kadınlar KOSGEB Kredi Desteğini için bu eğitimi almaya hak kazanırlar. Eğitimin verildiği tarihleri KOSGEB’in resmi internet sayfasından kolayca öğrenebilirsiniz.15 kişilik eğitim sınıflarında dersler ücretsiz yapılmaktadır. Eğer 15 kişilik öğrenci sayısı yetersizse kapasite dolana kadar belirli bir süre beklenir. Bu sayı tamamlandıktan sonra dersler başlar ve Uygulamalı Girişimci Eğitimini tamamlayan kadın girişimciler artık kademe atlar ve kendi iş yerlerini açmak için hazır hale gelirler. Artık bundan sonraki aşama ise Girişimcilik Destek Programlarına, kadın girişimcilerin başvuruda bulunmaları gerekir. Bu programın amacı iş yeri açma giderlerini karşılamaktır. Devlet kurumu olan KOSGEB haricinde bazı özel kurumlar da kadın girişimcilere kredi desteği sağlamaktadır. Bu kurumlar; İş Bankası, TEB (Türk Ekonomi Bankası), Akbank, Garanti Bankası gibi bankalar işyeri kurma gerekçesiyle kredi desteği sağlarlar. Ayrıca devlete bağlı olan Halk Bank da bu imkânı sağlamaktadır.

Girişimci Kadınlara İş yeri Açma Kredileri

Devletin teşvikleriyle kadın girişimcilerin sayısı artık günden güne artmaktadır. Hal böyleyken iş yeri açma kredileri kadınlar için önemli bir konu olmuştur. Fakat bu krediler için başvuru yapıldıktan sonra kadın girişimcinin krediye uygun olup olmadığı araştırılıp değerlendirilir. Tabi ki devlet her önüne gelene bu desteği sağlamaz. İyice araştırıp değerlendirildikten sonra, işinde başarılı olacak mı? sorusu da olumlu bir şekilde yanıtlandıktan sonra bu destek sağlanır.

Bir önceki yazımız olan En Kolay Kredi ve Kredi Kartı Veren Bankalar (Gelir Belgesiz) başlıklı makalemizde anında kredi kartı veren bankalar, en kolay kredi kartı veren bankalar ve hızlı kredi kartı veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer içerikler:  MoneyGram Nedir?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*