Devlet Hibe ve Destek Kredileri İçin Başvuru

Son zamanların en çok merak edilen ve araştırılan konuları arasında devlet hibe ve destekleri bulunuyor. Bu konuda o kadar fazla konu ve mevzuat bulunuyor ki okuyup anlamak neredeyse mümkün değil. Özellikle Kosgeb sitesinde yer alan bilgiler tamamen başka bir dilde yazılmış gibi geliyor.

Bu konuda açıklayıcı bir bilgi paylaşmak gerekir ise, devlet hibe ve desteklerini her yıl belirli bölgelere, belirli oranlar ile sunuyor. Hibe kredi alabilmek için hakikaten dişe dokunur bir buluşunuzun veya daha önce eşi benzeri olmamış yeni bir iş kolunda hizmet vermek istediğiniz için başvurmanız gerekiyor. Daha önce yapılmış bir iş için başvuracaksanız bile bulunduğunuz ilde bu iş çok kısıtlı bir alanda yapılması gerekiyor. Örneğin bir kuaför dükkanı açmak isterseniz hibe desteğine yaklaşamazsınız diyebiliriz. Destek konusunda ise biraz daha toleranslı olunduğu söylenebilir. Hem hibe, hem de destekte kadın olmanın avantajı oluyor. Kadın girişimci için ekstra oranlar sağlanıyor ve özel hibe programları düzenleniyor. Son zamanların en çok hibe alan sektörü ise tarım ve hayvancılık. Tabi arge çalışması yapanlar içinde yüksek bütçeli ayrı bir hibe programı bulunuyor. Tarım ve hayvancılık konusunda ekipman, tüm gerekli malzeme, yetiştirme alanı, kiralama, araç ve son olarak yetiştirilecek ürün veya hayvan tahsis ediliyor. Genel olarak bu hibe de %60 oranına varan bir hibe oranı söz konusu oluyor. %40’lık bölüm ise hibeden yararlananın vereceği tutar oluyor. Sistemin işleyişi ise şu şekilde oluyor; öncelikli olarak ne yapmak istediğinize karar veriyorsunuz, veri tabanına kayıt oluyorsunuz sonra istenilen belgeleri tamamlıyorsunuz ve ayrıca %40 diye bahsettiğimiz sizin sermayenizi belgeliyorsunuz.

Bu süreç sonrasında heyet sizin projenizi mercek altına alıyor. Değerlendirmeye sokuyor ve son olarak sizinle bir görüşme yapıyor. Sonuç olarak krediniz onaylanıyor veya tekrar düzenleme imkanı varsa size bu şekilde bildirilip geri veriliyor. Eğer sonuç baştan red ise olumsuz cevabı verilerek bu projeyi rafa kaldırın deniliyor.

Benzer içerikler:  Hibe Kredileri Kimler Alabilir?

Devlet hibe ve destekleri için başvuru projenin ve amacın ne olduğuna göre değişkenlik gösteriyor. Tüm şehirlerde yer alan Kosgeb bu konuda en yetkili ve en net bilgi paylaşan kurum olarak görev yapıyor. Sizde bu destekten faydalanmak ve buluşunuzu herkese duyurmak istiyorsanız bir başvuru merkezinden destek alabilirsiniz. Bu konuda size tek uyarımız ise projenizi kabul ettiririz, şu kadar karı bize verin gibi isteklerde bulunan firmalardan hizmet almamanız olacaktır.

Bir önceki yazımız olan En Kolay Kredi ve Kredi Kartı Veren Bankalar (Gelir Belgesiz) başlıklı makalemizde anında kredi kartı veren bankalar, en kolay kredi kartı veren bankalar ve hızlı kredi kartı veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*