Devalüasyon ve Revalüasyon Nedir?

Devalüasyon Nedir?

Devalüasyon

Finansal terimlerden biri olan Devalüasyon, sabit kur ortamında ödemeler bilançosunda açık veren ülkenin, devletin verdiği karar doğrultusunda ulusal paranın dış satın alma gücünün düşürülmesi olarak tanımlanabilir. “Devalüasyon nedir?”sorusuna kısaca cevap verilmesi gerekirse Devalüasyon, yabancı para birimleri karşısında milli paranın değerinin düşürülmesi olarak açıklanabilir. Türkiye’deki en büyük Devalüasyon %68,9 oranında 1958 tarihinde gerçekleşmiştir. Enflasyon oranının yüksek olduğu ülkelerde, para arzı toplam kıymetlerden daha fazla olur. Normal şartlarda ülkedeki toplam kıymetler kadar paranın, piyasada olması gerekir. Merkez bankası tarafından karşılığı olmayan tutarda para basılır. Karşılıksız basılan paranın oranı kadar parada değer azaltılır. Devalüasyon uygulanarak para arzı ve kıymet beldi eşitlenir. Bu durum doğrultusunda yerli para, yabancı paralar karşısında değer kaybeder.

Revalüasyon Nedir?

Devalüasyon’un tam tersi olarak tanımlanabilir. Revalüasyon, yabancı paralar karşısında milli paranın değerinin yükseltilmesi olarak ifade edilebilir.

Devalüasyonun Nedenleri Nelerdir?

  • İhracatı artırmak, avantajlı hale getirmek ve özendirmek için Devalüasyon uygulaması yapılabilir.
  • Yurt içinde üretimi yapılan mal ve hizmetlerin fiyatlarında artış olursa, yabancı paralarında satın alma gücü aynı oranda artırılarak Devalüasyona gidilir.
  • Enflasyon kontrol edilemediği zamanlarda, İMF(Uluslar arası Para Fonu) baskısı ile Devalüasyon uyulamasına başvurulur.

Devalüasyonun Etkileri Nelerdir?

  • İthalat azalır ve ihracat artar.
  • Dış ticaret açığında azalmalar yaşanır.
  • Ülkedeki milli gelir, artan ihracat sayesinde yükselişe geçer.

Ayrıca yapılan Devalüasyonun ekonomiyi dengeleyebilmesi için bazı ekonomik koşulların yerine getirilmesi gerekir. Bu koşullar;

  • Ülkede yapılan Devalüasyona karşı, diğer ülkelerin Devalüasyona gitmemesi gerekir.
  • Enflasyonun düşürülmesi gerekir.
  • İhraç edilecek mallar, talebi artıran ürünlerden oluşması gerekir.

Türkiye’de Gerçekleştirilen Devalüasyonlar

 Türkiye’de son 70 yıl içinde büyük Devalüasyonlara başvurulmuştur. Bu Devalüasyonlar ile istikrarlı bir programa geçilmek istenmiştir. Türkiye’de para birimi değerinin azaltılması işlemi, Türk lirasının Dolar karşılığındaki değere göre yapılır. Ayrıca Türkiye’de çapraz kur yine Dolar üzerinden yapılmaktadır. Hükümetler bazen Devalüasyona gitmek zorunda kalabilirler. Fakat bu uygulamanın doğru bir plan dâhilinde yapılması gerekmektedir. Her şey doğru yapılmış olsa dahi Devalüasyonun çeşitli olumsuz etkileri olabilir. Devalüasyon ile Enflasyon oranı artmış olur. Bu da döviz kuru üzerinden ödenen dış borçların yükünü daha da arttırır. Devalüasyon uygulamasına sürekli başvuran ülkelere karşı güven eksikliği olur. Sürekli Devalüasyona giden ülkelerin kredibilitesi bir başka ifade ile kredi notu düşük olur.

Türkiye’deki Devalüasyon Tarihleri

-%54,3 oranında, 7 Eylül 1946 Yılında,

-%68,9 oranında, 4 Ağustos 1958 yılında,

-%40 oranında, 10 Ağustos 1970 yılında,

-%9,1 oranında, 21 Eylül 1977 yılında,

-%23 oranında, 1 Mart 1978 yılında,

-%43,7 oranında, 10 Haziran 1979 yılında,

-%32,7 oranında 24 Ocak 1980 yılında,

-%51 oranında, 5 Nisan 1994 yılında,

-%28,4 oranında, 22 Şubat 2001 yılında olmak üzere birçok kez Devalüasyon uygulaması söz konusu olmuştur.

Bir önceki yazımız olan Denizbank 3280 SMS Kredi Başvurusu başlıklı makalemizde 3280 SMS Kredi, Cebimde Kredi ve Denizbank Kredi Başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer içerikler:  Denizbank Yatırım Hesapları

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*