Cebri İcra Nedir?

Cebri İcra Nedir?

Cebrî icra zor kullanarak yapma, yerine getirme demektir. Şahısların vermesi gereken bir şeyi vermemesi, ödenmesi gereken borçların ödenmemesi ve ayrıca mahkeme kararına uyulmaması gibi durumlarda yetki devlete geçmektedir. İşte bu yetki cebrî icra olarak adlandırılır. Hukuken icra ne demektir? Sorusuna cevap arayacak olursak; borçlu olan kişinin gayrimenkulleri icra dairesi tarafından haczedilir. Akabinde satışa sunulan bu gayrimenkullerden elde edilen gelir ile alacaklılara olan borçlar kapatılır. Böylelikle hukuken bir çözüm yolu bulunmuş olur. Cebri icrada görev zorla yerine getirilir. Bu gibi durumlarla ilgili devlet kurumuna “icra dairesi”, gerekli işlemleri yapan kamu çalışanlarına da “icra memuru” denir.

Cebrî İcra Nasıl Uygulanır?

Cebri İcra; zamanında ödenmeyen borçların devlet gücüne başvurularak ve aynı zamanda zor kullanarak işleme konan bir uygulama türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Mahkeme kararlarının ya da idari kararların yetkili makamlar bünyesinde yerine getirilmesi de cebrî icrayı tanımlıyorken, diğer taraftan da cebrî icra, alacaklının borçludan almak istediği hakkını zorla da olsa adli makamların da yardımı ve aracılığıyla almasıdır.

Cebri İcranın Hukuki Yönleri

İcra ve iflas kanununun 32, 42 ve 60. maddelerinde cebrî icra konusuna yer verilmiştir. 32. maddeye göre; borçlar, icra dairesine yansıyınca icra memuru borçlu kişiye bir icra tebliğinde bulunur. Bu tebliğe göre borç beş gün içinde ödenmelidir. Ödenmediği takdirde icra işleme konulacak ve hukuki süreç başlayacaktır. 32. maddeye göre bu işlemler hapis cezasıyla da sonuçlanabilir. Elbette ki mevzu bahis olan hapis cezası hemen yürürlülüğe konulmamakla birlikte icra sürecindeki son aşamayı kapsamaktadır. 24. maddeye göre hükmolunan şeyin cinsi ve miktarı da belirtilir. Ayrıca beş gün içinde borç ödenmez veya belirlenen teminat verilmezse mahkemeden iade yolu ile uygulanan icranın iptal olduğuna dair mahkeme kararı çıkar. Eğer bir kişi için para borcundan dolayı birden fazla icra ilamı aynı zamanda istemişse bunların icra emirleri aynı gün içinde tebliğ edilir.
Halk Arasında Cebrî İcraya Hangi Gözle Bakılıyor?
Cebrî kelimesinin sözlük anlamını “zor kullanarak yaptırılan” , “zorlama” olarak ifade etmiştik. Cebrî terimi halk arasında pek zikredilmez. Çoğunlukla “icralık oldum” , ” eve icradan kâğıt geldi” gibi ifadelerle karşımıza çıkar. Burada bahsedilen cebrî icranın ta kendisidir.

Benzer içerikler:  Denizbank İşyeri ve Mortgage Kredileri

İcra ve İflas Hukukunda Takip Yolları

İcra ve İflas hukukunda iki farklı takip yolu bulunmaktadır. Cüzi ve Külli icra olarak iki yoldan takip gerçekleştirilir.
Cüzi icra; borçlunun karşısında bir ya da daha fazla alacaklı bulunur. Borçlunun mal varlıklarından birkaçı cebri icranın konusu olmaktadır. Bu mallar cebrî icra ile haczediliyor ve satılarak alacaklının alacağı karşılanıyor.
Külli icra; toplu icra(iflas) olarak bilinir. Borçlunun tüm malları satılır ve elde edilen parayla alacaklının alacağı ödenir.

Bir önceki yazımız olan En Kolay Kredi ve Kredi Kartı Veren Bankalar (Gelir Belgesiz) başlıklı makalemizde anında kredi kartı veren bankalar, en kolay kredi kartı veren bankalar ve hızlı kredi kartı veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*