Çapraz Kur Nasıl Hesaplanır?

Çapraz Kur Hesaplama

Çapraz Kur hesabı

Ekonomi ve finansal işlerle ilgili kişiler “çapraz kur” ifadesini sıklıkla duyarlar. Çapraz kur yüzlerce bankacılık terimlerinden sadece biridir. “Çapraz kur nasıl hesaplanır?” sorusundan önce çapraz kurun ne olduğunun bilinmesi gerekir. Birçok yatırım modeli ile insanlar yatırım yaparak kar elde etmenin peşine düşmüşlerdir. Çeşitli yatırım araçları ile belirli oranlarda risk alarak yüksek kazançlar sağlayan birçok yatırımcı bulunmaktadır. Özelliklede bu yatırımların büyük bir kısmı döviz kapsamında yapılmaktadır. Farklı iki para birimi arasındaki ilişkiler üzerinden birçok insan para kazanmaktadır. Bu işlemlerde çapraz kur hesaplamasının bilinmesi gerekir.

Çapraz Kur Nedir?

Çapraz kur, döviz kurlarındaki oranlarla yapılan işlemleri ifade etmektedir.  Daha açık bir ifade ile çapraz kuru tanımlamak gerekirse çapraz kur, iki ayrı ülkenin para birimlerinin oranları üzerinden yapılan işlemdir. Bir ülkedeki para birimi ile başka bir ülkedeki para biriminin oranlarındaki farklılık ile yapılan alım ve satım işlemleri çapraz kur olarak adlandırılır. Çapraz kurun bir diğer ifade şekli ise paritedir. Çapraz kur ile iki farklı para biriminin arasındaki değişen oranlar aracılığı ile yatırımcılar kar elde etmeyi amaçlarlar. Çapraz kur, parite ile aynı anlamda kullanılsa da pariteye oranla daha sınırlı işlemler yapılır. Çapraz kur ile genelde Dolar üzerinden diğer para birimleri ile işlem yapılır. Çapraz kur, yabancı para biriminin başka bir para birimine dönüştüğü oranı ifade eder. İkili işlem veya para çiftleri olarak bilinen işlemleri kapsamaktadır. Çapraz kur üzerinden işlem yapılan kurlar, Türkiye’de Merkez Bankası tarafından belirlenir. Çapraz kur belirtilirken, dolar taban olarak alınır.

Çapraz Kur Hesaplama

Euro ile Türk lirası üzerinden çapraz kur hesaplaması;

1 Dolar= 0,88 Euro ve 1 Dolar= 3,8 Türk lirası olarak ele alınırsa,

Doların, Euro ve Türk parası karşılığı bilinir. Burada bilinmeyen ve hesaplanmak istenen çapraz kur, Euro ile Türk parası oranlamasıdır. Bu ilişki çapraz kur hesaplaması ile bulunur.

1 Euro=1/ 0,88 formülü ile 1 Euro = 1,136 Dolar’a denk gelmektedir. Bu değerin Türk parasındaki karşılığı ise matematikte kullanılan oran-orantı yöntemi ile bulunur.

1 Dolar 3,8 Türk lirasına denk ise “1, 136 Dolar’ın TL karşılığı nedir?“sorusunu basit bir formül ile cevaplandırmak mümkün.

1 Dolar = 3,8 Türk lirası ise 1,136 Dolar=1,136*3,8=4,3168 formülü ile 1 Euro=4,3168 Türk lirasına denk gelmektedir.

Çapraz kur ile kurları hesaplama yöntemi bu şekildedir. Ayrıca çapraz kur hesaplama işlemini, anlık çapraz kur yatırım web siteleri aracılığı ile yapmak mümkün. Çapraz kur sayesinde iki döviz arasındaki oranlar hesaplanır. Çapraz kur diğer adı ile parite, özelliklede yatırımcıların ilgilendiği terimler arasındadır. Her ülke genelde Dolar cinsinden kurları belirler. Bunun sebebi ise Dolar üzerinden kurların daha kolay hesaplanmasıdır.

 

Bir önceki yazımız olan En Kolay Kredi ve Kredi Kartı Veren Bankalar (Gelir Belgesiz) başlıklı makalemizde anında kredi kartı veren bankalar, en kolay kredi kartı veren bankalar ve hızlı kredi kartı veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer içerikler:  Kredi Borcu Olan Kişi Ölürse Borç Ne Olur

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*