Çalışmayanlar Kredi Kartı Alabilir mi?


Kredi Kartı Kullanımı

Yazımızın konusu günümüzün en çok kullanılan ürünlerinden olan kredi kartları ile ilgilidir. Şöyle ki çalışmayanlar kredi kartı alabilir mi sorusu birçok kimse tarafından sıklıkla dile getirilmektedir. Biz de bu konuda zihinleri meşgul eden soru işaretlerini kaldırmak adına bu yazıyı hazırladık. Öncelikle belirtmek gerekir ki bankalar çalışmayanlara kredi kartı vermemeyi tercih ederler. Çünkü kredi kartlarında esas olan aylık ödemelerin zamanında ve eksiksiz yapılabilme ihtimalinin artırılmasını sağlamak olduğundan bir kimse çalışmıyorsa ve her ay düzenli olarak yatan bir sigortaları yoksa bankaları bu durumda olanlara kredi kartı vermemektedirler. Tabi ki bu durumun bazı istisnaları mevcuttur. İsterseniz hemen bunlara göz atmaya başlayalım.

Kredi Kartı Alabilme Şartları

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bankaların önceliği kredi kartlarının aylık olarak oluşturulan borç tutarlarının zamanında ve eksiksiz bir şekilde ödenmesine oldukça çok dikkat etmektedirler. Öyle ki bu durumun ihmal edilmesi kara listeye girmenize dahi neden olabilir. Peki durum böyle iken çalışmayanlar kredi kartı alabilir mi? Kredi kartı başvurusu yapan bir kimse çalışmıyorsa ve SGK kaydına düzenli olarak ödemeleri yapılmıyorsa, bu kimsenin kredi kartı sahibi olabilmesi için farklı bir yerden düzenli bir gelirinin olması gerekecektir. Bu gelirler başvuru sahibi adına bir gayrimenkul olabilir ya da onun adına yapılan bir iş dolayısıyla her ay kendisine belirli miktarda gelir akışının sağlanması olabilir. Bankalara kredi kartı başvurusunda her ay düzenli olarak gelir geldiği belgelenebilirse bu durumda bankalarda başvuru sahiplerine kredi kartı sunabilirler. Tabi ki bahsedilen husus her bankada geçerli olmayabilecektir. Çünkü bankalar kendi politikaları gereği farklı şartları da beraberinde isteyebilirler.

Eğer üzerinize kayıtlı herhangi bir varlık yoksa önerebileceğimiz bir diğer yöntem kredi kartı almak istediğiniz bankaya gidip bir hesap açtırmak ve hesap üzerinde bir miktar hesap hareketi oluşturacak işlemlerde bulunduktan bir süre sonra müşteri temsilcisine kredi kartı alma isteğinizi iletmek olacaktır. Müşteri temsilcisi hesap hareketlerinizden yola çıkarak başvurunuzu işleme alacaktır. Böylece çalışmayanlar kredi kartı alabilir mi konusunda önerdiğimiz bu yöntemlere başvurarak siz de bir kredi kartı sahibi olabilirsiniz.

Benzer içerikler:  Kredi Kartları

Bir önceki yazımız olan En Kolay Kredi ve Kredi Kartı Veren Bankalar (Gelir Belgesiz) başlıklı makalemizde anında kredi kartı veren bankalar, en kolay kredi kartı veren bankalar ve hızlı kredi kartı veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*