BİST 100 Endeksi Nedir?

BİST 100 Endeksi Nedir?
BİST 100 Endeksi Nedir?

BİST 100

Borsanın performansı endeksler aracılığı ile ölçülmektedir. Endeksler, belirli özelliklere sahip olan hisse senetlerinin tek bir çatı altında birleştirilmesi ile oluşur. BİST, Borsa İstanbul’un kısaltılmışı olarak bilinir. Hisse senetlerinin işleme alındığı İstanbul Menkul Kıymetler Borsası(İMKB), İstanbul Altın Borsası(İAB) ve Vadeli İşlemler ve Opsiyon Borsası(VİOP)’un bir araya gelmesi ile oluşturulmuş borsaya BİST denir.  Hisselerini ilk kez halka açmak isteyen şirketler Sermaye Piyasası Kurulundan gerekli izini alarak hisse senetlerini aracı olan kurumlar ile satarlar. Bu satış sonrası yapılacak işlemler BİST’de yapılır. Kısacası bir hisse senedinin ikinci elden satış işlemi BİST aracılığı ile gerçekleşir. Her senedin ayrı bir kodu vardır. Gün içerisine bu senetlere alım satım teklifleri girilerek işlemler yapılır. BİST endeksleri arasında BİST 30, BİST 50 ve BİST 100 endeksi bulunur.

BİST 100 Endeksi ve Diğer Endeksler

Borsa İstanbul hisse senetleri piyasasında 54’ü anlık, 270’i gün sonunda olmak üzere toplamda 324 adet senet endeksi hesaplanmaktadır. Endeksler, senetlerin piyasadaki büyüklük oranına göre, temettülerine veya sektörel ve bölgesel niteliklerine göre oluşturulabilir. Borsa İstanbul Pay Piyasasında kullanılan endeksler arasında temel endeks olarak, BİST 100 endeksi kullanılır. Sektöre işlem yapan şirketlerle, kurumsal ürün pazarında işlem yapılan gayrimenkul yatırım ortaklıkları ve girişim sermayesinde yatırım yapan ortaklar arasından seçilen 100 firmanın hisse senedinden oluşmaktadır. BİST 100 endeksi birinci seans ve ikinci seans olarak kapanışları ayrı ayrı yayınlanıyor olsa da günlük değer olarak temel alınan seans ikinci seanstır.

BİST 100 endeksi, BİST 50 ve BİST 30 endekslerindeki payları da kapsamaktadır. BİST 100endeksinden sonra BİST 30 endeksi popülerdir. BİST 100 endeksinden sonra en çok işlem yapılan endeks BİST 30 olarak dikkat çekmektedir.  BİST 30, 50 ya da 100 gibi pay endeksleri kapsamında yer alacak hisse senetlerinin A ya da B grubu hisse senetlerinin arasında olması şarttır. C ve D grubu senetleri bu endekslerin kapsamında değildir. BİST 100, 50 ve 30 endeksleri kapsamına alınacak olan hisse senetleri, “Yıldız Pazar ve Ana Pazar” üzerinde işlem gören işletmeler arasından ve “Kolektif Yatırım Ürünleri ve Yapılandırılmış Ürün Pazarı” üzerinde işlem gören gayrimenkul yatırım ortakları ve girişim sermayesi ortakları arasından seçilir. BİST 100, 50 ve 30 endeksleri için dört ayrı endeks değerlendirme dönemi bulunmaktadır.

Benzer içerikler:  Konut Kredisi Almak İçin Kefil İstenir Mi?

Getiri Endeksi ile Fiyat Endeksi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Hisse senedi endeksleri getiri ve fiyat endeksi olmak üzere iki farklı şekilde hesaplanır. Getiri ve fiyat endekslerinin farkları temettü ödemeleri ile alakalıdır. Fiyat endekslerinde temettü ödemeleri dikkate alınır. Getiri endekslerinde ise ödenmiş temettülerin yeniden borsaya yatırıldığı varsayımında bulunur. Aksi belirtilmediği müddetçe BİST 100 olarak belirtilen endeks, fiyat endeksi kapsamında hesaplanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Denizbank 3280 SMS Kredi Başvurusu başlıklı makalemizde 3280 SMS Kredi, Cebimde Kredi ve Denizbank Kredi Başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*