BES de Ne Gibi Risklerle Karşı Karşıya Kalabilirim?


Ülkemizde mevcut sosyal güvenlik sisteminin bir nevi yardımcısı niteliğinde Bireysel Emeklilik Sistemi kurulmuştur. Kısa süre içerisinde milyonlarca vatandaşımız bu sisteme dahil olarak birikim yapmaya başladılar. Düzenli olarak yapılan bu birikimler sözleşme sona erdiği zaman % 25 devlet katkısı ile birlikte ister taksit taksit ister toplu olarak geri alınabilmektedir. Oldukça karlı bir sistem olan Bireysel Emeklilik Sistemi tamamen gönüllülük esasına dayanan bir nevi birikim sistemidir. Birçok faydalı yanları olan bu sistemle ilgili kişilerin kafasını kurcalaya birtakım sorular da bulunmaktadır. Bu sorulardan birisi de ” Bireysel Emeklilik Sisteminde ne gibi risklerle karşı karşıya kalabilirim? ” sorusu olmaktadır. Bu sorunun detaylı bir cevabını ve sistemin genel özelliklerini ana hatlarıyla ele alalım.

Bireysel Emeklilik Sisteminde Ne Gibi Risklerle Karşı Karşıya Kalabilirim? 

Bireysel emeklilik sisteminde, katılımcıların ödediği taksitler kendilerinin belirledikleri yatırımlarda değerlendirilmektedir. Hisse senedi, devlet tahvilleri, kıymetli madenler gibi fonlara yatırılan birikimler, bu fonlar nezdinde değer kazanmaktadır. Aynı şekilde değer azaldığında da değer kaybetmektedir. Bireysel  emeklilik sisteminin en büyük riski budur. Fakat, katılımcılar dilediği yatırım paketine katılarak istediği riski kendisi belirleyebilmektedir. Hatta dilerse yatırımını değiştirerek farklı bir fon le değerlendirmeye devam edebilmektedir. Bu nedenle bireysel emeklilik sistemine katılan bilinçli yatırımcılar daha az riskli olan fonlara yönelerek yatırımlarının buralarda değerlendirilmesini istemektedir. Hatta bazıları daha fazla getiri sağlamak için yüksek riskli ama yüksek kazanç getiren fonlara ağırlık vermektedir.

Bireysel emeklilik sisteminde emeklilik hakkı elde etmeden sistemden ayrılmak isteyenler büyük kesintilerle karşı karşıya kalacaktır. Bir diğer risk olarak da bunu gösterebiliriz. Özellikle ilk başlarda çıkmak isteyenler zarar dahi edebilmektedir.

Bilindiği üzere her yatırımda kendisine göre çeşitli risk durumları mevcuttur. Bireysel Emeklilik Sisteminde ne gibi risklerle karşı karşıya kalabilirim sorusuna genel olarak bu şekilde cevap verebiliriz. Bu riskler de bahsettiğimiz üzere yatırımın değer kaybetmesi riskidir. Devlet garantörlüğünde olan bu sistemde paraların tamamen erimesi ya da dolandırılması riskleri bulunmamaktadır. Olası bu gibi durumlarda yatırımcının parası devlet tarafından sigortalıdır diyebiliriz.

Benzer içerikler:  En Uygun 2. El Taşıt Kredisi Veren Bankalar

Bir önceki yazımız olan Denizbank 3280 SMS Kredi Başvurusu başlıklı makalemizde 3280 SMS Kredi, Cebimde Kredi ve Denizbank Kredi Başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*