Banka Kredisi ile Emeklilik Nasıl Oluyor?

banka kredisi ile emeklilik

Yıllarca çalışıp didinip durdunuz. Çalışmayla geçen onlarca senenin mükafatı olarak emekli olmayı bekliyorsunuz ancak çıkan bazı pürüzlerden ötürü emeklilik hayallerini bir süre ertelemek zorunda kaldınız. Geçen yılın sonlarına doğru çıkan yasada, emeklilik zamanı gelmiş kişilere müjdeli havadisler vardı ancak bununla birlikte kafalarda birtakım soru işaretleri de oluştu. Bu soruların en başta geleni ise “banka kredisiyle emekli olabilir miyim?” sorusu. Bu sorunun cevabını size dilerseniz şöyle açıklayalım…

Değişen emeklilik koşulları ile kişiler kalan prim borçlarını toplu ödemeleri halinde emeklilik hakkına sahip olabiliyor ve daha önceden birikmiş prim borçları varsa yine bu borçları toplu ödeyerek emekli olma hakkına sahip olabiliyorlar. O miktarda bir toplu paranın bulunması  ise çok zor, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bankalar ile yaptığı anlaşma neticesinde çekilen kredilerle borcun toplu yatırılması durumunda kişiler emeklilik hakkı kazanabiliyor.

banka kredisi ile emeklilik
banka kredisi ile emeklilik

Bankadan kredi kullanarak emeklilik işlemlerimi tamamlayayım demeden önce yalnız dikkat edilmesi gereken birkaç konu var;

Çıkan bu yasa çerçevesinde, banka kredisiyle emekli olmanıza olanak sağlayacak krediyi kullandıran bankaları tespitini iyi yapmak lazım. Emeklilik kredisi veren bankalar; başta Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank gibi kamu sermayeli bankalar olarak sıralanıyor fakat diğer özel bankalardan kredi kullanmak istediğinizde miktar biraz yüksek ise kefil, maaş bordrosu, ipotek gösterme gibi zahmetler ortaya çıkabiliyor.

Ziraat Bankası’ndan kredi kullanmak isterseniz, SGK’yla yapılan anlaşma neticesinde 100 bin liraya kadar emeklilik kredisi çekebilirsiniz. Bununla ilgili SGK’dan bankaca istenilen evrakları eksiksiz bir şekilde getirerek bu işlemi başlatabilirsiniz.

Kredi kullanımından sonraki bir hafta içinde emeklilik işlemleri sonuçlanır. Emekli maaşınızın bir kısmı krediye karşılık aylık kesintilere uğrar. Bu işlem kredi ödemesi bitene kadar devam eder ve ödemeler tamamlandığında elinize maaşın tamamı geçer.

Ziraat Bankası Emeklilik Kredisi Detayları

Gerekli incelemeler yapıldı ve emekli olma koşulları kulağınıza uygun geldi diyelim. Kredi kullanmak istiyorsunuz ve tercihiniz kamu sermayeli Ziraat Bankası’ndan yana oldu. Ziraat Bankası emeklilik kredisi şartları şöyledir: Krediyle emekli olmak için öncelikle Sosyal Güvenlik Müdürlüklerine prim yapılandırılması hususunda bir müracaatta bulunmanız gerekmektedir. Prim yapılandırılması müracaat dilekçesini SGK’nın resmi internet sitesinden bulabilir ya da Sosyal Güvenlik Müdürlüklerinden temin edebilirsiniz.

banka kredisi ile emeklilik
banka kredisi ile emeklilik

Dilekçe ile  yapılan müracaat neticesinde SGK müracaatı onaylar ise, kurum size tüm prim borçlarınızı ödemeniz durumunda emekli olabileceğinize dair bir belge verecektir. SGK’dan alacağınız bu belgeyle Ziraat Bankası şubelerinden herhangi birine müracaatta bulunup çekeceğiniz krediyle emeklilik yolundaki son adımınızı atmış olursunuz. Krediyi çekip, işlemlerin bitmesi ile ortalama yedi günlük bir süre sonunda artık resmen emekli sayılırsınız.

Bu işlem Ziraat Bankası dışındaki diğer devlet bankaları Vakıfbank ya da Halkbank’tan da yapılabilir veya özel bankalara yönelebilirsiniz.

Bankaların Emeklilik Kredisinde Uyguladığı Gelir Hesaplaması

Emeklilik borçlanma kredisi müracaatı yapmanız halinde, bankalar genellikle aylık gelirinizin en fazla yarısının aylık taksit tutarınızı geçmemesini isterler. Örnek vermek gerekirse; emekli geliriniz aylık 2000 TL ve başka geliriniz de olmasın, aylık ödemeniz gereken taksit tutarı maksimum 1000 TL olur.

Bir önceki yazımız olan En Kolay Kredi ve Kredi Kartı Veren Bankalar (Gelir Belgesiz) başlıklı makalemizde anında kredi kartı veren bankalar, en kolay kredi kartı veren bankalar ve hızlı kredi kartı veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*