Anneanneye Babaanneye Çocuk Bakım Parası

Babaanneye ve Anneanneye Çocuk Bakım Parası

Her geçen yıl binlerce kadın iş hayatına girmektedir. İş hayatına giren bayanlar ise özellikle çocuğu olan bayanlar gün içinde çocukları ile ilgilenmesi için dadı tutmaktadır. Ya da bakıcı diğer adı ile yardımcılar ile anlaşan anneler ise çoğu zaman akılları evde kalarak işe gitmektedir. Tüm bu sorunlara çözüm olması amacı ile hükümet geçtiğimiz günlerde bir yeniliğe daha adım attı. Ve annesi ya da babaannesi torununa baktığı takdirde maaş bağlama imkanı sunuldu. Peki çocuk bakım parası nasıl alınacak, çocuk bakım parası için başvuru nereye yapılacak, çocuk bakım parası ne kadar, çocuk bakım parası alabilmek için çocuklar kaç yaşında olmalı, gibi sorulara biz de bu yazımızda yer vereceğiz.

Anneanne-Babaanne Çocuk Bakım Parası Başvurusu Nereye Yapılacak?

Henüz proje aşamasında olması nedeniyle çocuk bakım parası için öncelikle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı pilot iller belirledi. Bu iller yılın ilk yarısı olarak Antalya, İzmir ve Bursa. Bu iller içinde torununa bakan babaanne ,anneanne çocuk bakım parası verilecektir. Çocuk bakım parası alabilmek için annenin de babanın da sigortalı bir işte çalışmış olmaları gerekmektedir. Günlük işler ya da part-time işlerde çalışan anneler için proje geçersizdir. Anneanne ve babaannenin çocuk bakım parası alabilmesi için çocuğun 2 yaş ve altında olması gerekmektedir.2 yaş üzerindeki çocukların bakımları nedeniyle çocuk bakım parası verilmeyecektir.

Çocuk bakım parasının esas hedefi kadınların iş hayatına daha çok girmesini sağlamaktır. Bu sebeple seçilen pilot illerde yaklaşık bin kadar aileye altı ay süreyle çocuk bakım parası desteği verilecektir. Peki çocuk bakım parası alacak babaanneye de ayında annenin ücreti ne kadar olacaktır ? Bu konu hakkında da bir düzenleme yapan bakanlık sosyal güvenlik ve ücret dağılımının dengesizliğini önlemek amacıyla 450 ile 500 lira arasında bir ücret düşünülmektedir. Projenin destekleyicisi özel sektör olacağı için de ücret düşük tutulmaktadır.

Benzer içerikler:  Esnafa Kredi Veren Bankalar

Anneanne ya da babaannenin çocuk bakım parası alabilmek çocuğa bakabilecek enerjide olması da konuşulmaktadır. Bu sebeple çocuk bakım parası alabilmek için belli bir yaş sınırı da getirilmesi düşünülmektedir.

Bir önceki yazımız olan Denizbank 3280 SMS Kredi Başvurusu başlıklı makalemizde 3280 SMS Kredi, Cebimde Kredi ve Denizbank Kredi Başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*