Analık Sigortası Nedir?

her anneye analik sigortasi
her anneye analik sigortasi

Analık Sigortası

Birçok alanda çeşitli konuları kapsayan onlarca sigorta seçeneği ve yardım hizmetleri bulunmaktadır. Sigortalı olan bir bayanın, hamileliğinin başladığını öğrendiği günden itibaren, doğumdan sonraki ilk sekiz haftalık süreçte, çoğul gebelik durumda ise ilk on haftalık süreye kadar olan gebelik ve analık durumu ile ilgili olan rahatsızlık ve özürlülük hallerinde belirli yardımları sağlayan sigorta koluna analık sigortası denir.

Analık Sigortası Yardımlarından Faydalanmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

 • Doğum öncesi süreçte sigortalı kadının en az doksan gün Analık sigortası primi ödenmelidir.
 • Sigortası olmayan kadının, sigortalı eşi tarafından doğum öncesi süreçte en az yüz yirmi gün, yardımlardan yararlanmak için analık sigortası primleri ödenmelidir.
 • Sigortasız doğum yapan kadınla sigortalı erkeğin doğum öncesindeki yıllarda Medeni Kanunun uyaran maddelerine göre mutlaka evli olmaları gerekmektedir.
 • Sigortalı kadının bu süre içersinde işyerinde kesinlikle çalışmaması da analık sigortası şartları arasındadır.
 • Gerçekleşen doğumun ölü ya da canlı, bir şekilde gerçekleşmesi gerekir.
 • Hamile olan sigortalı kadının istirahatının başladığı günden itibaren sigortasının başlamış olması ve de sigortasının sona ermemesi gerekir.

Analık Sigortası ile Sağlanan Yardımlar Nelerdir?

 • Gebelik muayenesi ile birlikte gereken yardımlar sigortalı kadına sağlanır.
 • Doğum sürecinde doğum yardımı yapılır.
 • Doğum Yardımı: Doğum esnasında veya doğum sonrası hem sigortalı kadına hem de eşinden dolayı sigortalı kadına ilaç ve sağlık malzemeleri yardımlarının sağlanmasına doğum yardımı denir.
  Sağlık kuruluşlarında bu yardım sağlanamadığı takdirde sigortalı kişilere para yardımı Sosyal Güvenlik Bakanlığınca yapılmaktadır. Çocuk sayısının artmasına paralel olarak para yardımının da artması söz konusudur. Bu para yardımından yararlanmak için 3 ay içinde gerçekleşen doğumun gerekli mercilere bildirilmesi gerekir. Hastaneden alınacak doğum kağıdı ya da nüfus kayıt örneği ile bildirim gerçekleştirilir.
 • Emzirme parası da analık sigortası yardımları arasındadır.
  Emzirme Yardımı: Sigortalı kadının veya eşinden kaynaklı sigortalı kadının doğumunun gerçekleşmesi sebebiyle bebeğin beslenmesi için yapılan para yardımına emzirme yardımı denir. Doğumdan sonra ve çocuğun canlı doğması halinde yapılan bir yardım türüdür.
 • Doğum yapan sigortalı kadına işinde çalıştığı müddetçe ödenek verilir.
  123. madde gereği sigortalı kadınlar sağlık kurumlarına sağlık belgeleri veya kimlikleriyle birlikte başvuru yapabilir ve sağlık yardımlarından faydalanabilirler.

Çalıştığı Kurumdan Ayrılan Sigortalıların Analık Sağlık Yardımından Faydalanmaları

Çalıştığı kurumla ilişiğini kesen ve sigortalılık hali sona eren kadınlar, bu durumun başladığı tarihten itibaren 300 gün içinde doğumları gerçekleşirse, doğum öncesi süreçte 15 ay içinde 120 gün analık sigortasının ödenmesi halinde analık yardımlarından yararlanabilirler. Ayrıca maktu para yardımı hakkı da kendilerine tanınmış olur. Analık sigortası priminin ödenmesi öncelikli şartlardan olduğu için bu konuya çiftlerin önem vermesi gerekir. Devletin sağladığı bu destekten yararlanmak hem aileye hem de kadınlara fayda sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan En Kolay Kredi ve Kredi Kartı Veren Bankalar (Gelir Belgesiz) başlıklı makalemizde anında kredi kartı veren bankalar, en kolay kredi kartı veren bankalar ve hızlı kredi kartı veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer içerikler:  Esnafa Kredi Veren Bankalar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*