Altın Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?

altin hesap nedir
altin hesap nedir

Birçok yatırım modeli ile yatırımcılar paralarının katlanması için uğraşıyorlar. Banka aracılığı ile yatırım yaparak kar etmenin çeşitli yolları mevcut. Altın hesabı açtırarak yatırım yapmak da popüler bir yöntem olarak dikkat çekmektedir. Altınlarını yatırım ve kar gütme amacı ile birçok yatırımcı, bankalardan altın hesabı açtırmaktadır. Altın hesabının, yatırımcılarına çeşitli avantajlar sağladığı görülmektedir.

Altın Hesabı Nedir?

Altın hesabı, piyasadaki altın fiyatlarında gerçekleşen artış ve azalışlardan etkilenen yatırım amaçlı bir mevduat ürünüdür. Altın hesabı nedir? Sorusu bu şekilde tanımlanabilir. Bankaların geneli vadesiz altın hesabı hizmeti sunsalar da vadeli olarak hesap açtıran bankalar da bulunur. Vadeli altın hesabı açtırarak, hesabınızda bulunan gram altın tutarına oranla faiz ile gelir elde etmeniz mümkün. Vadesiz hesaplarda faiz uygulaması bulunmamaktadır. Vadeli altın hesabı ile vadesiz altın hesabının ortak yönü, piyasada meydana gelen altın fiyatları hareketliliğine duyarlı olmasıdır. Daha açık bir ifade ile hesabınızdaki altınların değeri, piyasadaki altın fiyatlarıyla aynı doğrultuda değişim gösterir. Altın fiyatlarında gerçekleşen düşüşler veya yükselişler anlık olarak hesabınıza yansıtılır.

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Eğer hali hazırda hizmet aldığınız bir banka var ise altın hesabını açtırmak için bankanızın;  telefon bankacılığı, internet bankacılığı, mobil şube veya ATM kanalları ile altın hesabınızı pratik ve hızlı bir şekilde açtırmanız mümkün. Hizmet aldığınız banka aracılığı ile altın hesabınızı bu şekilde kolaylıkla açtırabilirsiniz. Fakat ilk kez bir altın hesabı açtırmak istiyorsanız ve herhangi bir banka hesabınız bulunmuyorsa hesap açtırmanız biraz daha uzun sürecektir. İlk kez altın hesabı açtırmak için hizmet almak istediğiniz bankanın herhangi bir şubesine giderek başvuruda bulunmanız gerekecektir. Başvuru için yanınızda nüfus cüzdanınızın bulunması yeterli olacaktır. 15-20 dakika gibi bir süre içinde birkaç imza ile altın hesabınızı açtırmanız mümkün. Altın hesabı nasıl açılır? Sorusuna bu ifadeler açılık getirmektedir.

Altın Hesabının Sağladığı Avantajlar

Mevcut altın hesabı ile 7 gün 24 saat altın alım ve satım işlemlerinizi yapabilirsiniz. Altın alımlarını gram altın, çeyrek altın ya da TL olarak yapmanız mümkün. Hesabınıza istediğiniz meblağda altın alımı yapabilirsiniz. Aynı şekilde hesabınızda bulunan altınların istediğiniz kadarını TL’ye çevirebilirsiniz. Vadesiz hesabınıza aktaracağınız Türk parası ile altın alımını gerçekleştirebilirsiniz. 7/24 altınlarınızı nakde çevirebilirsiniz. Tüm bu işlemleri bankanız ile güvenle yapabilirsiniz. Altınlarınız, bankada çalınma ya da kaybolma gibi bir risk taşımaz. Ayrıca yeni ve eski tarihli altın problemleri yaşamazsınız. İşçilik ve benzeri ek ücretler ödemek zorunda kalmazsınız.

Altın Hesabını Kapatma

Kapatmak istediğiniz altın hesabını, bankanızın herhangi bir şubesinden, internet ve mobil şubelerinden, telefon bankacılığı ve ATM’lerinden kapatmanız mümkün.  Hesabınızı kapatmadan önce hesaptaki altınları nakde çevirerek, vadesiz hesabınıza aktarma işlemini yapmalısınız. Bu işlemleri uygulayarak altın hesabınızı kapatabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Denizbank 3280 SMS Kredi Başvurusu başlıklı makalemizde 3280 SMS Kredi, Cebimde Kredi ve Denizbank Kredi Başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer içerikler:  Kredi Notu Yükseltme Taktikleri

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*